Děti ze tří krajů se vydaly uklidit Český ráj, nasbíraly desítky pytlů odpadu

Žáci základních škol ze tří krajů se vydali na úklid Českého ráje. Na třech trasách turistických stezek sbíraly odpadky tak, aby vyčistily nejstarší chráněnou krajinnou oblast v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpadky v přírodě | Foto: Fotobanka stock.xchng, Filippo Vicarelli

Třetího ročníku se letos zúčastnily děti ze základních škol v Sobotce, které zastupují Královéhradecký kraj, v Libereckém kraji to je základní škola Hrubá Skála a ve Středočeském kraji Kněžmost. Registrovalo se celkem 215 účastníků, což je rekordní počet.

"Cílem je uklidit Český ráj před turistickou sezónou. Vzhledem k tomu, že je akce zajišťována ve spolupráci se školami, tak se jich zúčastňují děti. Aktivně sbírají vše, co nepatří do přírody a tím se sami učí, že se nemá nic odhazovat a získávají tak i krásný vztah k rodnému kraji," říká Alena Pospíšilová ze Sdružení pro Český ráj.

"Každoročně chodíme u příležitosti Dne země s dětmi do přírody a uklízíme nejbližší okolí v Sobotce i přilehlých obcích, protože třetina našich žáků dojíždí. Proto část dětí uklízí právě ve svých bydlištích," upřesňuje ředitelka školy v Sobotce Alena Knapová.

Všechny tři trasy měly kolem 10 kilometrů. V Královéhradeckém kraji děti vyšly od základní školy v Sobotce a přes památkově chráněnou obec Vesec a Semtínskou lípu zamířily směrem na hrad Kost.

Každý měl pracovní rukavice a menší igelitový pytel nebo tašku, do kterých sbíral vše, co do přírody nepatří, tedy odpadky podél cesty. Když pytel nebo tašku naplnil, přesypal odpadky do velkých plastových pytlů, které pak komunální služby odvezly.

Celkem 32 dětí nasbíralo během dopoledne 20 velkých plastových pytlů odpadu. Nejčastěji to byly PET lahve, plechovky od nápojů, různé další obaly, ale i poklice z aut a dokonce i jedna pneumatika.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme