Jen osm lidí ze sta volá na tísňovou linku hasičů Libereckého kraje kvůli pomoci

Děti, které se nudí ve škole, opilci nebo vtipálci. Takoví lidé volají nejčastěji na tísňovou linku libereckých hasičů. Podle dispečerů je ze zhruba tří set hovorů, které denně přijmou, většina zbytečných. Lidé také často ohlašují požáry a nehody, které se vůbec nestaly a nebo neumí popsat, kde k událostem došlo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasiči

hasiči | Foto: Jan Rosenauer

Operační dispečerka právě přijala skutečné volání o pomoc. Těch je ale podle Františka Přichystala z Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje drtivá menšina:

„Standardně operátorky přijmou zhruba tři stovky telefonátů denně. Ale jen 8 až 10 % zakládají jako skutečnou událost. Zlomyslných hovorů je podstatná většina."

Často volají děti. Jiní lidé se na linku dovolají omylem. A další si zase chtějí z hasičů rádoby vtipně vystřelit. Zvláštní skupinou jsou lidé, kterým dojde kredit v telefonu. „Telefony umožňují volat tísňovou linku i bez SIM karty. Lidé tak často zaměňují závady telefonu za tísňovou linku a chtějí poradit."

Hodně lidí také nezvládá zorientovat se na místě, kde se nehoda stala. Tahle zdánlivě prostá věc totiž nemusí být vůbec jednoduchá, pokud se ocitneme někde, kde to dobře neznáme.

Problémy měl i pan Josef v liberecké čtvrti Ostašov: „Stojím v Ostašově v malé uličce a ušel jsem pět set metrů od autobusové zastávky." A jak se ta ulice jmenuje? „To nevím a číslo popisné tu také nevidím." A víte, kam ta ulice vede? „Nevím, nejsem odsud a to už je na mě asi moc."

Autobusové zastávky jsou v Ostašově dvě a vedlejších ulic spousta. Popsat přesně místo události, například ve chvíli, kdy jde o lidský život, je podle Františka Přichystala velmi důležité.

Orientační body

Pomoci mohou různé stavby, názvy ulic, návěsti, kopce, sloupy elektrického vedení nebo také lampy. Očíslované jsou například v Liberci, Frýdlantě, Albrechticích v Jizerských horách nebo v Doksech.

„Ulice, tři kilometry dlouhá. Už tam nejsou domy, jen ty lampy. Stala se tam dopravní nehoda. Volající nebyl z Liberce a podle těch lamp jsme to místo bez problémů našli."

Hasiče trápí nejenom zneužívání tísňových linek a nedostatečný popis místa události. Velký problém jsou i zbytečné výjezdy, doplňuje jejich mluvčí Zdeňka Štrauchová:

„Od nového roku máme už přes osmdesát událostí, ale čtyřikrát jsme vyjížděli zbytečně. Lidé někde něco vidí a událost ohlašují, aniž by se přesvědčili. Třeba vidí odraz hořícího krbu v okně a hlásí, že v protějším bytě hoří, aniž by to byla pravda."

Takové výjezdy, kdy na místo vyrazí několik hasicích vozů a výšková technika, stojí i desítky tisíc korun. Zneužití tísňových linek je trestné. Hříšník může ve vážnějších případech zaplatit pokutu až 100 000 korun. Hasiči mu také můžou zablokovat telefon až na sedm dní.

mkp, Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme