Krádeží knih v pražské Městské knihovně ubývá. Bestsellery už nejsou nedostatkovým zbožím

Březen je měsícem čtenářů a knihoven. I přes to, že je na čtení stále méně času a někteří lidé vyměnili knihy za tablety, se pořád najdou tací, kteří s chutí zamíří mezi regály plné beletrie a odborné literatury. Přestože se knihovny stále potýkají s nevrácením zapůjčených knih, jejich krádeží ubývá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská knihovna v Praze

Městská knihovna v Praze | Foto: Městská knihovna v Praze

Zamilovali jste si někdy půjčenou knihu tak, že už jste ji zpátky nikdy nevrátili? A jaká to byla? Redaktorka Anna Königsmarková hledala odpovědi v pražské Ústřední knihovně.

„Ne, to se mi v životě nestalo, já jsem poctivá tady v tom,“ odpovídá paní. „Vrátila jsem ji pozdě, ale vrátila,“ prozrazuje další. „Chuť ani ne, ale jednou jsem ji doma ztratila, takže jsem ji pak nemohla vrátit a musela jsem pořídit novou. Byla to z povinné četby, tuším, Petr a Lucie,“ vzpomíná další čtenářka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková natáčela v Ústřední knihovně v Praze.

S tím, že určitá kniha na regále chybí, se knihovníci setkávají denně. Na rozdíl od předešlých let to ale neznamená, že by ji čtenář ukradl. Buď ji má někdo přímo v čítárně nebo se zkrátka s jejím odevzdáním opozdil. Světový bestseller nebo uznávaná klasika českého autora už nepatří mezi nedostatkové zboží.

„Když se podíváte na e-shopy, i třeba slevové, tak tam máte ty knížky za nějakou zlomkovou cenu, než stály původně. Je to i tím, že existuje množství on-line zdrojů, kde si v podstatě tu informaci, kterou mám v knížce, mohu dohledat. Takže není potřeba to mít doma nastohované v knihovnách,“ říká mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

K současnému stavu pak jistě přispělo také to, že knihovna si svůj fond pečlivě hlídá. Každá publikace je zaznamenaná v internetové databázi, všude jsou čipy a branky.

Pokud k nějaké krádeži přece jen dojde, pak většinou v oddělení odborných knih. Čtenáři si mohou studijní materiály půjčit na jeden měsíc, a pokud na ně není další rezervace, mohou si publikaci prodloužit. Když ji včas nevrátí, začne jim nabíhat zpozdné. Činí pět korun denně.

„Pak mu posíláme zase další upomínku a asi po roce to převezmou kolegové z právního. Někteří s tím mají další problémy, to je potom i na soudní vymáhání. Občas to skončí i u soudu,“ popisuje mluvčí.

knihovna | Foto: Stanislav Peleška

A přitom důvodem mohlo být pouze to, že čtenář knihu půjčil svému kamarádovi, který se s ní odstěhoval na druhý konec republiky. Podle Lenky Hanzlíkové by v tomto případě měl dotyčný člověk ztracenou knížku nahlásit co nejdříve.

„Je jenom opravdu potřeba nenechat to takzvaně vyhnít, ale opravdu do knihovny přijít. Když vím, že se mi při stěhování ztratila knížka, tak si neříct: Oni tu Steelovou chtít zpátky nebudou. Ale opravdu přijít do knihovny a domluvit se, jak tu věc řešit,“ vyzývá.

Veškeré platby za zpozdné i za nahrazené knížky jdou pak zpět do fondu knihovny.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme