Lázně Bohdaneč rozhodují o vykácení stromů v památné aleji. Podle silničářů ohrožují řidiče

Některé stromy v památné aleji k Neratovu u Lázní Bohdaneč podle silničářů ohrožují bezpečnost provozu. Městský úřad Lázně Bohdaneč má teď na stole žádost o vykácení nemocných stromů. Je jich asi třetina. Ekologičtí aktivisté jsou proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleje - dědictví krajiny | Foto: Ekologické sdružení Arnika

Více než 400 let staré stromy lemují silnici u Opatovického kanálu z Lázní Bohdaneč do Neratova. Jde převážně o lípy, duby a olše. Stará alej patří mezi přírodní památky Pardubického kraje. Na městském úřadu Lázní Bohdaneč teď leží žádost o vykácení asi 60 stromů.

Podle arboristy ze Správy a údržby silnic Františka Weisbauera, který alej sleduje už 20 let, jsou stromy ve špatném stavu a ohrožují bezpečnost provozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lázně Bohdaneč rozhodují o vykácení stromů v památné aleji. Ekologové jsou proti. Natáčela tam redaktorka Iveta Záleská.

„Většina stromů je buď napadena houbovými chorobami nebo v minulosti byla poškozena při větrných smrštích a mají poškozené kořenové náběhy. A v tomto případě je velké riziko dalšího rozvoje houbových chorob a potom i vývratu,“ popisuje Weisbauer.

Silnice třetí třídy není příliš frekventovaná, využívají ji místní lidé a cyklisté. Přesto asi před rokem na projíždějící auto spadla větev stromu.

„V souvislosti s touto dopravní nehodou byl proveden průzkum Agentury ochrany přírody a krajiny a jeden strom musel být bezprostředně skácen. A to je opravdu jedním z důvodů, proč chceme, aby se na této aleji provedl komplexní zásah, který omezí rizika dopravních nehod,“ vysvětluje Weisbauer.

O povolení kácet žádají i další majitelé pozemků, na kterých nebezpečné stromy stojí, jako je Povodí Labe nebo Státní pozemkový úřad. Kácení se ale nelíbí ekologickým aktivistům.

„Podobná situace byla prakticky i před 13 lety, v roce 2000 a 2001, kdy tam také byl požadavek velkého kácení. Pracovníci ochrany přírody z Lázní Bohdaneč tehdy zjistili, že přes 50 let se alej k Neratovu vůbec neudržovala. A stejná situace je i dnes. Ač by vlastníci alej měli udržovat, nedělají to,“ říká Jiří Svoboda z občanského sdružení Chráníme stromy.

Doplňuje, že aktivisté teď sepsali petici. „Požadujeme, aby stav stromů prověřila nějaká nezávislá agentura. Třeba státní Agentura ochrany přírody a krajiny. Navíc také žádme, aby se vlastníci o stromy starali,“ popisuje Svoboda.

O tom, které stromy nakonec padnou k zemi, rozhodne město Lázně Bohdaneč. Už nechalo zpracovat odborný posudek.

„To, že požádali o 50 stromů, neznamená, že 50 stromů budou kácet. Dendrolog označil některé stromy za zdravé, předepsal jejich ošetření, a naopak stromy, které nebyly vybrány ke kácení, označil jako nebezpečné a doporučil je vykácet,“ vysvětluje Alfréd Mede z odboru rozvoje města.

Dodává, že v současné době nechápe, proč občanská sdružení organizovala protest proti kácení. „Protože nemůžou vůbec vědět, jak dopadne správní řízení,“ konstatuje.

Město chce o žádosti na kácení stromů v aleji k Neratovu rozhodnout do konce září.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme