Libušín tři roky po požáru. Nové trámy opracovávají tesaři jen sekerou

FOTO. Vůně dřeva a pravidelné údery širočin, tak vznikají nové trámy pro stavbu Libušína. Historická památka na Pustevnách přesně před třemi lety vyhořela. Valašské muzeum v přírodě se rozhodlo vybudovat vědeckou kopii díla architekta Dušana Jurkoviče. Staleté jedle a smrky nyní tesaři na pile nedaleko Valašského Meziříčí mění na úhledné hranoly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyhořelý Libušín

Vyhořelý Libušín | Foto: Michal Polášek

Lubomír Červenka se zkušeně ohání teslicí. Otesat strom je ale i pro něj náročné. „Vždycky, když člověk začne, tak nejhorší jsou první dva, tři dny. Jak to přebolí, tak už to jde. Teď jsme tu osmý den a už necítím vůbec nic. Bolí mě celé tělo,“ přiznává tesař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhá výroba trámů pro Libušín

Z kmene zbude po otesání asi polovina. Na samotné roubení bude potřeba asi 200 kubíků trámů. Dalších 150 kubíků řeziva se pak spotřebuje na různé výplňové konstrukce.

„Jsme na začátku, začali jsme otesávat první kulatinu, takže kdybych to měl vyjádřit procenty, tak máme otesáno deset až patnáct procent celkového objemu řeziva,“ vypočítává Martin Šrámek, jednatel firmy Teslice.

Ruční výroba trámů pro Libušín. | Foto: Archiv firmy Teslice

Tesaři připravují nový Libušín | Foto: Archiv firmy Teslice

Kmeny se osekávají sekerami různých profilů a tvarů. Tesaři je střídají podle toho, jak se blíží k jádru stromu.

„Tohle už je dočišťování, touhle širokou sekerou. Snažíme se, abychom se dostali za běl, což je ten vnější okruh dřeva jádru. Samozřejmě nechceme nadělat příliš třísek, snažíme se být efektivní,“ popisuje stavbyvedoucí Viktor Prudík.

Tvar budoucího trámu pro Libušín | Foto: Roman Verner

Novou stavbu dělníci tady v areálu zhotovitele sroubí, potom ji rozeberou a postaví znovu na Pustevnách.

Nový Libušín vznikne i díky veřejné sbírce, která končí právě v pátek 3. března a lidé na ni poslali téměř 10 milionů korun. Nadační fond Českého rozhlasu přispěl více než 900 000 korunami.

Širočiny na výrobu trámů | Foto: Roman Verner

Vyrobit trám ze staleté jedle je dřina | Foto: Archiv firmy Teslice

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme