Na ostravské drogové scéně se objevila nová droga. Zabila už čtyři narkomany

Ostravští narkomani začali zneužívat vysoce návykové opiátové náplasti určené pro tišení bolestí vážně nemocných pacientů. Podle zjištění Radiožurnálu jde o nový nebezpečný trend na drogové scéně. Jeden z prvních případů dnes bude řešit ostravský Krajský soud.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka (ilustr. obr.)

Injekční stříkačka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Obžalobě čelí dealer z Kopřivnice, který náplasti prodal pětici mladých lidí. Jeden z nich zemřel. Léčivo obsahuje fentanyl, který je stokrát silnější než morfium.

Karel Hrubý, vedoucí nemocniční lékárny v Ostravě, moc dobře ví, jak mohou náplasti s fentanylem pomoci vážně nemocným pacientům. Ovšem v nesprávných rukou mohou způsobit velké problémy.

„Samozřejmě je to dobrý sluha, ale špatný pán. Zneužití fentanylu s sebou nese velká rizika,“ říká Hrubý a dodává, že závislost na tomto opiátu lze získat velmi rychle.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nebezpečném užívání fentanylové drogy mluvil šéf ostravské nemocniční lékárny Kamil Hrubý a krajské policejní náměstek Radim Wita

„I z použitých náplastí je fentanyl bohužel v nějakém množství extrahovatelný. Kdo tu náplast neužívá, tak v podstatě nikdy přesně neví, kolik fentanylu z náplasti nějakým způsobem dostává.“

V Moravskoslezském kraji droga připravila o život už čtyři narkomany.

„Strach z toho musí jít, protože není obvyklé, aby nám zemřeli za dva roky čtyři narkomani po použití jedné drogy,“ potvrdil Radiožurnálu náměstek krajského policejního ředitele Radim Wita.

„Pacienti, kteří si tyto náplasti nechávají předepisovat na bolesti, se kterými přicházejí jejich lékaři, potom náplasti dodávají na černý trh. Mnohdy je velmi těžké prokázat, jestli skutečně bolestmi trpí,“ tvrdí Wita.

Narkomani v Plzni místo heroinu zneužívají fentanylové náplasti

Číst článek

Protože je fentanyl tisíckrát silnější než heroin, je snadné se předávkovat. Samotné používání opiátových náplastí může ale podle vedoucího psychologa z Drop-inu Ivana Doudy sloužit závislým jako substituční léčba.

„Nabízí sice drogu, ale čistou, v dávkovaném množství, a tudíž jako vedlejší efekt vlastně snižuje kriminalitu pouliční, snižuje poškození těch lidí, kteří si jinak píchají tu nečistou, bůhvíjak vyrobenou drogu,“ vysvětluje Douda.

Podle žalobkyně Daniely Srbové je nutné zabránit tomu, aby se nebezpečná droga tak snadno dostávala na černý trh. Srbová tvrdí, že jsou náplasti zřejmě lékaři předepisovány nadměrně.

Cena jedné náplasti se na černém trhu pohybuje od 200 do 800 korun.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme