Německo tlačí kvůli drogám na zavření tržnic na česko-německých hranicích

Němci budou víc tlačit na Česko, aby zavřelo tržnice u hranic. Dají se tam totiž podle nich snadno sehnat drogy. A pašeráků, kteří je vozí do Německa, stále přibývá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalisté odhalili další varnu pervitinu na Chebsku | Foto: Policie ČR

Dovoz pervitinu z Česka do Bavorska a Saska roste až o stovky procent. Před šesti lety našla policie v Německu 4,2 kilogramu pervitinu z českých varen. Před dvěma lety to bylo už 77 kilo. A nejnovější statistiky prý budou ještě horší.

Podle německých údajů je takřka všechen pervitin v Německu z českých varen. Z tamního trhu vytlačuje i jiné drogy, jako je třeba heroin.

Je totiž rychle návykový a relativně levný. Samotná výroba v Česku je levná. Narkotika výrobci nakupují levně v Polsku a nejnověji na Balkáně, konkrétně v Turecku.

Důmyslná je výroba, ale i systém prodeje, řekl už dřív Radiožurnálu Tomas Bauer, šéf kriminálky v bavorském Weidenu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo bude víc tlačit na Česko, aby zavřelo tržnice u hranic. Mluvil o tom starosta Chebu Petr Navrátil z ČSSD

„Prodej pervitinu je sofistikovaný, droga neleží na stánku. Zájemce si ji objedná, někdo jiný pro ni dojde do skrýše, která je třeba v lese, i sto metrů daleko od stánku.“

Drogy do Německa pašují většinou Němci. Nejsou to organizované skupiny, ale častěji prý lidé, kteří si pašováním chtějí přivydělat.

O tom, že drogy se dají u stánkařů sehnat poměrně snadno, se přesvědčili i reportéři Českého rozhlasu. Vyrazili se skrytou kamerou do tržnice ve Svaté Kateřině u Rozvadova.

'V každé vesnické hospodě'

V Německu sílí hlasy po uzavření tržnic v pohraničí. Česko zatím přislíbilo jen to, že zpřísní kontroly trhovců.

Policie dělá zátahy, drogy hledají nejen ve stáncích, ale i třeba ve vracích aut. V hledáčku mají taková místa, jako je tržnice Lipový dvůr v Aši na Chebsku. Před Vánocemi zadrželi dealery na tržnici v Hraničné u Kraslic na Sokolovsku. Drogy za miliony pak našli na jaře v Potůčkách na Karlovarsku.

„Prevence tady musí být, to je jasné. Když některým prodejcům povolíte a nekontrolujete je, tak se bohužel okamžitě vrátí se zbožím, které by prodávat neměli. Ale drogy se dnes neprodávají jen na tržnicích. Je to relativně dostupný artikl v každé vesnické hospodě,“ říká starosta Chebu Petr Navrátil z ČSSD.

Podle něj je chybou, že obce neví, o kolik by při uzavření tržnic na svém území přišly. Daňový úřad obcím totiž neříká, kolik se v tržnicích odvádí na daních. V Chebu ale podle starosty s tržnicemi problém nemají.

Tržnice se ale mění. Některé skončily, třeba Kravín u Strážného, jednu tržnici zbourali i v Potůčkách, ubývá totiž nakupujících. Jinde se bourají staré stánky a budují se nové, které splňují předpisy, třeba Kraslice na Karlovarsku. Někde se stánkaři přesunují do obchodních center. Třeba v Potůčkách.

Metamfetamin (pervitin) | Foto: Český rozhlas

Blanka Černá, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme