Olomouc dala do ulic miniknihovny. Boxy z plexiskla ale ničí vandalové

Obyvatelé Olomouce si mohou už měsíc půjčovat zdarma knihy z malých knihovniček, které radnice rozmístila v ulicích a parcích. Boxy z plexiskla ale opakovaně ničí vandalové. Obzvlášť spadeno mají na miniknihovničku v průchodu v Denisově ulici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miniknihovnu v Lomené galerii v Olomouci ničí vandalové

Miniknihovnu v Lomené galerii v Olomouci ničí vandalové | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Zaměstnanec olomouckého magistrátu Radim Schubert, který má projekt na starosti, tam musí pouliční půjčovnu knih opravovat i několikrát týdně.

„Včera přes den někdo rozbil dvě části miniknihovny,“ stěžuje si Schubert. A když se v podvečer vracel z olomouckého magistrátu, musel vzít domů i další poničené části.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poničené miniknihovny v Olomouci stále dokola spravuje jeden z městských úředníků. Vypravila se za ním redaktorka Blanka Mazalová

Ráno v kanceláři je dal dohromady a teď je přímo na místě slepuje. Doufá, že opravená knihovnička vydrží v historickém barokním průchodu v centru města alespoň den nebo dva.

„Minulý týden se to zničilo během dvou dnů dvakrát,“ upozorňuje. Boxy na knížky jsou vyrobeny ze slepených plátů plexiskla. Stačí jedno dobře mířené bouchnutí nebo kopnutí a Radim Schubert má co lepit.

V jeho sisyfovském snažení ho ovšem neustále podporují příznivci na Facebooku. „Zatím vytrváme a uvidíme, jak dlouho,“ neztrácí Schubert naději.

Radim Schubert z olomouckého magistrátu opravuje miniknihovnu v Lomené galerii | Foto: Blanka Mazalová

O místo v takzvané Lomené galerii totiž nechce přijít: „Vždycky když jsem tu třeba jenom chvíli byl, dodal jsem nějakou knihu a jenom zpovzdálí sledoval, jestli si lidé ty knihy berou, tak musím říci, že během okamžiku se tady zastaví obrovská spousta lidí.“

Čtivo na zkrácení dlouhé chvíle si vypůjčuje i student nedaleké filozofické fakulty Petr Schraier. Nápad na sdílení použitých knih se líbí také Petře Novotné. Do miniknihovny přidala knížku a časopisy.

Na vině jsou nejspíš opilci

„Dneska jsem dala jenom dvě, protože spěchám do práce. Až budu doma uklízet na Vánoce a budu třídit knihovnu, tak určitě přispěji. Možná by někdo třeba Jiráska nebo nějakou takovou knihu přivítal,“ uvažuje.

Vandalové jí ale radost nedělají. „Myslím si, že to jsou třeba mladí lidé, kterým je všechno jedno, co třeba nepracují, tak tady jdou večer z hospody, smysl života žádný,“ konstatuje smutně.

Miniknihovnu v Lomené galerii v Olomouci ničí vandalové | Foto: Blanka Mazalová

Miniknihovna v Denisově ulici se nachází mimo dosah bezpečnostních kamer a městské policii se zatím nepodařilo chytit vandala při činu.

Pouliční půjčovnu tak strážníci alespoň monitorují při pravidelných pochůzkách a hlásí Radimu Schubertovi případné závady. Mladý úředník je přesvědčený, že boxy nejspíš likvidují náhodní opilí kolemjdoucí.

Miniknihovny najdou Olomoučané také na Horním a Dolním náměstí a v hudebním altánu ve Smetanových sadech.


Zvětšit mapu

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme