Opuštěný domov, zlodějův ráj. Na Vysočině přibývá vykradených obydlí

Na Vysočině roste počet vykradených bytů a domů. Za první pololetí je u bytů o polovinu případů víc než loni, u rodinných domů o pět procent. Rizikové je zejména období dovolených, které právě nastalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zloděj (ilustrační foto)

Zloděj (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Od ledna do června letošního roku zaznamenali krajští policisté více než padesátiprocentní nárůst vykradených bytů než za stejné období v loňském roce. To jich bylo 19, letos už zloději navštívili 29 bytů. Nezvaní hosté však loupí také v rodinných domech, policisté prošetřují už 101 případů.

Ohroženy však nejsou jen obývané prostory, častým terčem zlodějů se stávají také novostavby. „Dům ještě není dokončen, ale uvnitř už má majitel různé cenné věci. Nejčastěji se ztrácejí spotřebiče, a to často ještě nezapojené,“ potvrzuje policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zabezpečit si svůj domov před odjezdem na dovolenou přitom není tak složité. V zámečnictvích jsou schopni nainstalovat zařízení během pár dnů. Zákazníci za něj zaplatí většinou kolem dvou tisíc korun. Pozor by si však lidé měli dát na podezřelé firmy, které mohou dokonce se zloději spolupracovat.

„Může se stát, že když si zákazník pustí takovou firmu do bytu, může za dva tři měsíce potom zjistit, že to, co má namontované, byla jen brána pro to, aby pustil zloděje do bytu,“ upozorňuje majitel jihlavského zámečnictví Josef Jakubík.

Technika umí chránit i škodit

Podle jihlavského prodejce zabezpečovacích zařízení Miloše Rojky by lidé neměli podceňovat ani alarmy. Ty se dají v dnešní době rozšířit i o takzvané komunikátory:

„Majiteli přijde zpráva na mobilní telefon s událostí, co se v domě děje. Lze samozřejmě navolit i prozvonění, aby tato zpráva nebyla pominutá. Každý zabezpečovací systém lze ještě připojit na pult centrální ochrany.“

V neposlední řadě je třeba být obezřetný na sociálních sítích. Nebezpečné je například sdělovat, kam a na jak dlouho je dovolená plánována.

„Někdy se také stává, že se těmito informacemi na sociálních sítích chlubí nezletilé děti. Chtěli bychom vyzvat rodiče, aby děti poučili,“ dodává k tomu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté také doporučují nezatahovat rolety v oknech až dolů nebo instalovat zařízení, které v intervalech samo rozsvítí světla.

Lucie Maxová, Matěj Skalický, Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme