Pěstounů je v Pardubickém kraji stále málo. Zájemci musí absolvovat přípravu i testy

Dostat více dětí z ústavů do rodin se snaží Pardubický kraj spolu s občanským sdružením Amalthea. To už 10 let poskytuje podporu rodinám, které chtějí cizí dítě do pěstounské péče. Na začátku roku vstoupila v planost novela zavádějící institut takzvaného pěstounství na přechodnou dobu, která zároveň zlepšila finanční podmínky pěstounů. I když zájem vzrostl, náhradních rodičů je stále málo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinná dovolená (ilustrační foto)

Rodinná dovolená (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Celý svůj dospělý život jsem někde měla takovou myšlenku, že bych jednou ráda vychovávala dítě z dětského domova. Dlouho to z různých důvodů nešlo. A pak nastala taková doba, souhra různých událostí. V té době mým biologickým dětem bylo 14 a 16 roků,“ vypráví Pavlína Vodkeová, která se stará o tři děti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Iveta Záleská zjišťovala, jaký je v Pardubickém kraji zájem o pěstounskou péči

Do práce nechodí, osvojená dcera totiž trpí autismem a vyžaduje neustálý dohled.

Od nového roku dostávají pěstouni odměnu 12 tisíc korun hrubého a příspěvek na úhradu potřeb dítěte podle stupně postižení. Podle pěstounky to přesto pokryje pouze základní výdaje.

„Dvě z dětí nosí brýle a zejména v mladším věku to byly několikery brýle za rok. Placení asistenta – nedomůžete se, přestože ta holka má nárok, má nutnost asistenta potvrzenou z poraden, od psychiatra,“ vypočítává.

Pěstounem se stane jen asi 1 z 10 zájemců

Nový zákon také zavedl tvrdší podmínky výběru. Pěstouni musí projít přípravou zahrnující psychologické testy a posudky způsobilosti. Přijímací proces trvá i více než půl roku a neprojde každý.

„V tuhle chvíli tím, že nevolají lidé, kteří by primárně chtěli peníze a moc o tom nepřemýšlí, ale spíš volají lidé, kteří o tom už nějakou dobu přemýšleli, tak můj odhad je, že tak jeden z deseti zájemců skutečně přípravu dokončí a pěstounem se stane. Ze zkušenosti víme, že v jiných zemích, když je kampaň širší a ozývá se více různých lidí s různou motivací, tak to bývá jeden z dvaceti,“ říká Ria Černá z občanského sdružení Amalthea.

Děti a rodiče (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nově zákon upravil také pěstounství na přechodnou dobu, které je důležité zejména pro malé děti.

„Tam, kde rodiče vyslovili nezájem se o dítě postarat, chtějí ho dát k adopci, miminko místo toho, aby čekalo v kojeneckém ústavu, kde není jedna jediná osoba, která to dítě plně přijímá a věnuje mu veškerý čas, tak je v péči pěstounky na přechodnou dobu, která pak dítě předává, pokud to tak rodiče chtějí, dlouhodobým pěstounům nebo do adoptivní rodiny,“ vysvětluje Černá.

Od nového roku se podařilo do programu získat osm nových pěstounů. To je ale stále málo, myslí si krajský radní Pavel Šotola z Koalice pro Pardubický kraj:

„Podle určité analýzy bychom pěstounů na přechodnou dobu potřebovali v rámci transformace systému péče o ohrožené děti zhruba třicet.“ Desítky dětí tak stále zůstávají v dětských domovech a kojeneckých ústavech.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme