Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Petici proti rozšíření výroby v areálu Tonasa v Neštěmicích podepsalo 800 lidí

Už asi 800 lidí podepsalo petici proti rozšíření výroby v ústeckých Neštěmicích, při které se používá rakovinotvorný oxid chromový. Konečné slovo bude mít ministerstvo životního prostředí, protože město Ústí nad Labem se odvolalo proti povolení krajského úřadu. Lidé se obávají havárie a chtějí také změnou územního plánu zabránit průmyslové výrobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neštěmice - křižovatka

Neštěmice - křižovatka | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekla starostka obvodu Miloslava Válková ze Strany zdraví, sportu, prosperity, radnice za místními stojí.

„Nás zarazil hlavně argument samotných obyvatel, kteří pracují v Tonase, a ti nás vlastně upozornili na to, že si myslí, že kontrola je nedostatečná. Zastupitelstvo žádá město o změnu územního plánu, abychom se v budoucnu takové výroby vyvarovali,“ tvrdí.

Firma Vodní sklo se odvolává na to, že pro rozšíření výroby splnila všechna kritéria včetně bezpečnostních a ujišťuje, že lidem v Neštěmicích a okolí žádné nebezpečí nehrozí. Výrobu látky Elsil chce rozšířit z 90 na 1000 tun ročně.

Lidé v petici chtějí také změnu územního plánu. „Změnit na to, aby tam byla takzvaná řemesla, což by byla doprava, výrobna, dřevaři, truhláři. To by bylo pro danou lokalitu samozřejmě daleko rozumnější. Možná že by zaměstnali víc lidí než chemická výroba, která sem nepatří,“ vysvětluje Věra Vítková, která bydlí přes silnici od závodu.

Petici je možné podepsat ještě dnes například na obvodní radnici. Příští týden ji petičníci a zástupci obvodu chtějí předat ústeckému primátorovi.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme