Pořádek u kontejnerů v Jablonci nad Nisou hlídají fotopasti

Papír vyhodit do modrého kontejneru, směsný odpad do černé popelnice a starý nábytek odvézt na sběrný dvůr. Tahle bychom s odpadem měli zacházet všichni. Ne vždycky to ale tak je. V Jablonci nad Nisou proto už půl roku hlídají kontejnery s tříděným odpadem speciální kamery, takzvané fotopasti. A díky nim už padly i první pokuty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detail jedné z fotopastí, které používá MP Břeclav

Detail jedné z fotopastí, které používá MP Břeclav | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Třídění odpadů je sice hezká, ale složitá věc, říká náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele:

„S tím je spojená jedna důležitá věc, o které se moc nemluví. Přináší to i spoustu problémů, se kterými se musíme potýkat. To, abychom mohli třídit odpad, znamená, že musíme mít stanoviště tříděného odpadu, na která musíme dohlížet. Lidé si z nich ale často dělají černé skládky.“

Jablonec se proto rozhodl před půl rokem začít situaci řešit pomocí moderní novinky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Šárky Škapikové o využívání fotopastí v Jablonci nad Nisou

„Jablonec zakoupil fotopasti, které budou hlídat stanoviště tříděného odpadu. Jsou napojené na dispečink městské policie, budeme monitorovat, kdo kam co hází, co tam nepatří, a lidé budou trestáni,“ pokračuje Miloš Vele.

Obyvatelé, kteří odpad řádně třídí, zavedení fotopastí uvítali. Třeba paní Dana z dolního Jablonce považuje nápad zavést hlídací systém za velmi dobrý:

„Já si myslím, že je to určitě dobře, protože lidi, kteří chtějí třídit a třídí, tak tohle prostě neudělají. A lidi, kteří nechtějí třídit, si to zaslouží, když dávají věci tam, kam nepatří. Myslím, že není problém odvézt věci, které nepatří ke kontejnerům, na sběrný dvůr.“

Dnes je to půl roku, co fotopasti v Jablonci nad Nisou fungují. Podle mluvčí radnice Markéty Hozové se osvědčily.

„Musím říci, že fotopasti se v Jablonci nad Nisou osvědčily, mají hlavně preventivní charakter. Umísťujeme je tak, aby nebyly vidět, ale občané vědí, že po městě jsou čtyři fotopasti umístěné, a navíc je posunujeme z místa na místo,“ říká Markéta Hozová a připomíná, proč město speciální kamery koupilo:

„Fotopasti byly do Jablonce pořízeny hlavně z důvodu zakládání černých skládek v místech separovaného odpadu. Lidé tam odkládali kusy nábytku, velké pytle, prostě to, co tam nepatří.“

„V současné době máme 18 přestupků, co se týká fotopastí. Není vždy jednoduché rozpoznat vždy identitu toho člověka, máme tedy zatím 18 ‚pachatelů‘, dodává Hozová.

Po těchto lidech potom Jablonec vymáhá pokuty. Nepořádné třídění a odkládání odpadků na místa, kam nepatří, může stát až třicet tisíc korun. Obvykle je to mezi pěti sty korunami a dvěma tisíci, záleží na konkrétním případu. Zatím nejvyšší pokuta v Jablonci dosáhla deseti tisíc korun.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme