Praha 10 prodá vršovickou proluku, bude se tam stavět

Proluku mezi ulicí Moskevská a Krymská ve Vršovicích prodá radnice za 43 milionů korun společnosti Magnolia Invest. Dnes to na jednání odsouhlasilo zastupitelstvo. Na pozemku chce investor vystavět bytové domy s administrativním zázemím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proluka jako veřejný prostor po vršovicku | Foto: Robert Candra | Zdroj: Český rozhlas

Zelená plocha, jejíž součástí je i památkově chráněný secesní dům, se radnice snažila prodat už několikrát, ale vždy neúspěšně.

Do podvědomí veřejnosti se dostala díky občanskému sdružení Start Vršovice, které na pozemku pořádala kulturní akce. Podle předsedkyně sdružení Kateřiny McCreary je prodej unáhlený a nerespektuje zájem občanů.

„Radnice udělala chybu, že tlačila na prodej stůj co stůj a nabízela nám různými způsoby diskuzi po prodeji, že pak bude spoustu času. Ale takhle to prostě nechodí. Celá dohoda musí vzniknout před podpisem kupní smlouvy. Lidé by měli mít možnost říct, co si o tom místě myslí, a z těchto názorů by měly vzniknout dodatečné podmínky pro budoucí podobu,“ podotkla McCreary.

Podle starosty Prahy 10 Milana Richtera z ODS prodávané pozemky nemají pro radnici hodnotu, protože netvoří funkční celek. Do prodeje šlo sedm obecních pozemků, které spolu nesousedí, celkem se jedná asi o 1200 metrů čtverečních.

Podmínkou prodeje je, že si radnice zatím ponechá dvě menší parcely, které nebudou prodány okamžitě, ale až poté, co nabude platnosti územní rozhodnutí k budoucí stavbě. Kupující se navíc zavázal vypracovat tři architektonické studie, z nichž jedna musí zahrnovat požadavky občanských sdružení.

Martin Hromádka, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme