Soud zrušil výsledek komunálních voleb v Krupce. Hlasovat se bude znovu

Hlasování v říjnových komunálních volbách v Krupce na Teplicku je podle ústeckého krajského soudu neplatné. Volby se v celém městě budou opakovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna.

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Hlasování je neplatné kvůli kupčení s hlasy voličů.

Soud poprvé vynesl verdikt loni a byl názoru, že kupování voličů zákon nezakazuje. Ústavní soud pak dospěl k opačnému závěru, rozhodnutí zrušil a krajský soud proto případ projednával znovu.

Přehrát

00:00 / 00:00

U soudu byly i reportérka Dagmar Cestrová

U soudu byla i reportérka ČRo Dagmar Cestová. V Odpoledním Radiožurnálu zdůraznila, že soud zjistil, že se v Krupce skutečně kupčilo s hlasy. „Ovšem nebylo to v takovém rozsahu, aby byly volby zrušeny jako takové. Ale soud vlastně zrušil pouze hlasování.“

Soudkyně Dagmar Štullerová dnes v odůvodnění rozsudku řekla, že vyšla z nálezu Ústavního soudu, podle kterého nelze pojímat volby obchodně tržním způsobem. Volby je prý nutné opakovat v celém městě proto, aby voliči nebyli ovlivnění znalostí výsledků v ostatních okrscích.

„Protože soud nezrušil celé volby, pouze hlasování, znamená to, že se nebudou tvořit nové kandidátky. Kandidátky zůstanou, lidé půjdou k volbám a budou vybírat ze stejných jmen jako loni v říjnu,“ poznamenala Cestrová.

To, že soud zrušil pouze hlasování podle Petra Jüptnera, ředitele Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, otevírá rychlejší cestu k volbám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozhodnutí soudu mluvil ve Světě o třetí Petr Jüptner, ředitel Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

„Pokud Krupka trpí tím, že nemá nezpochybnitelnou samosprávu, má to dopad na řadu rozhodnutí, kde jde o finanční prostředky. Pokud se opakuje pouze hlasování, tak lze předpokládat, že cesta k volbám bude kratší. Na druhou stranu jsem zaznamenal i ohlasy, že vztahy v rámci kandidátních listin v Krupce se vyhrotily,“ poznamenal Jüptner.

Nové hlasování ale může mít zajímavý výsledek. „Protože volební systém přiděluje mandáty kandidátním listinám. A pokud se postupem času objevila nejednota, může se stát, že ve volbách voliči zaškrtnou kandidáty, které preferují, ale v podstatě tím budou pomáhat kandidátům z opačného tábora, pokud se takoví na jedné kandidátní listině objeví,“ uvedl Jüptner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Jüptner, ředitel Institutu politologických studií FSV UK, v pořadu Stalo se dnes.

Zdůraznil, že fenomén kupčení s hlasy je v komunálních volbách významný a souvisí s velikostí volebního obvodu. „Pokud si vezmeme, že některé obce mají, 100, 200 nebo jen 80 voličů, tak v takovém případě lze volby ovlivnit poměrně často.“ Za důležité proto označil systémový přístup, zejména v legislativě i zvýšení kontroly průběhu voleb v obcích, kde existuje jakékoli podezření.

Jüptner si také položil otázku, co je a co není kupčení s hlasy. A dal příklad: „Určitý volební slib, že určitá kategorie obyvatel dostane nějaký mimořádný příspěvek nebo mimořádnou slevu na dani – můžeme se ptát, zda to také není svým způsoben nakupování hlasů.“

Za důležité proto považuje hlídat princip tajnosti hlasování, který by tento fenomén zmírnil.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Ondřej Houska, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme