Starostové posílají na ministerstvo výhrady k letišti Vodochody

Starostové šestnácti středočeských obcí posílají na ministerstvo životního prostředí připomínky proti rozšiřování Letiště Vodochody. Bojí se, že nadměrný hluk z motorů letadel a zvýšené silniční dopravy negativně ovlivní životy více než třiceti tisíc lidí v okolních obcí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Vodochody - vizualizace

Letiště Vodochody - vizualizace | Foto: Penta Investements

Připomínky starostů dorazí v pátek na ministerstvo životního prostředí, které právě o povolení výstavby letiště rozhoduje. Úředníci posuzují studii vlivu stavby na životní prostředí EIA, kterou na ministerstvo poslal vlastník letiště. Když studii ministerstvo v polovině příštího roku schválí, letiště by nově mohlo začít fungovat už za tři roky.

Dnes večer se starostové středočeských obcí sejdou s občany na besedě v Kralupech nad Vltavou, kde jim svoje výhrady představí. Zásadně je proti výstavbě vodochodského letiště i starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Bojí se, že letouny budou přímo směřovat nad středočeskou obec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady starostů proti rozšiřování Letiště Vodochody přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Petra Benešová.

„V Kralupech nás hodně bolí hluk, který bude pravděpodobně z letiště vycházet a potom doprava a bezpečnost. Protože Kralupy mají ve svém katastru velký chemický podnik, rafinérii a zásoby tekutých plynů. My se obáváme, že v případě letiště bude velmi výrazně ohrožena bezpečnost města,“ přiblížil starosta.

Například v Máslovicích si pak stěžují na případný zvýšený počet vozidel. „Bylo by to téměř pět tisíc vozidel denně navíc, které by zajišťovaly chod letiště a vlastně by blokovaly příjezdy z Prahy. Zhoršila by se silniční doprava. Velmi nám vadí celkové zhoršení životního prostředí,“ popsala starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová.

Připomínky má i starosta Panenských Břežan Libor Holík. Kritizuje hlavně to, že doposud vlastník letiště, firma Penta, jednoznačně nepotvrdila, že na ranvej nebudou dosedat velká letadla s hmotností nad 100 tun. Pokud by podle Holíka větší letouny nad obcemi kroužily, bude to velká zátěž i na zdraví lidí.

Vedení letiště připomínky odmítá

Vedení letiště ale negativní dopad na život více než třiceti tisíc lidí v obcích odmítá a ujišťuje, že se jeho kvalita nezhorší.

Zredukovali jsme plně noční provoz, se kterým se původně uvažovalo. Z důvodu redukce dalšího hluku vzhledem na území, přes která letadla přelétávají, jsme upravovali i příletové a odletové tratě. Jedním z nejdůležitějších bodů, které jsme řešili na zemi, je otázka navazující dopravy,“ říká šéf letiště Martin Kačur.

Katarína Brezovská, Petra Benešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme