Státu stále chybí pozemek pro dostavbu dálnice k Hradci Králové

Státu stále nepatří zhruba hektarový pozemek Jaroslavy Štrosové, který potřebuje k dovedení pražské dálnice D11 k Hradci Králové. Podle ministerstva financí totiž loňská darovací smlouva není platná. Úředníci ministerstva dopravy věří, že se vše do jara, kdy se má začít stavět, vyřeší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D11 mezi Poděbrady a Hradcem Králové | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Ministerstvo má na dostavbu 2,5kilometrového úseku připravené peníze i potřebná povolení. Chybí jen pozemek Jaroslavy Štrosové. Jenže naposledy se jednalo loni v říjnu.

Problém je v tom, že darovací smlouvu podepsal syn majitelky a zároveň právní zástupce David Štros. Jenže minulý rok se do záležitosti vložilo ministerstvo financí a podle jeho úředníků neměl David Štros platnou plnou moc k darování pozemku.

Zjevně se ale jedná o formální pochybení. Ministerstvo dopravy tak tvrdí, že má ke stavbě všechna potřebná povolení, dokonce připravené jsou i peníze, ale chybí mu zmíněná dohoda u posledního pozemku.

„Ministerstvo dopravy stále upřednostňuje tu původní darovací smlouvu. Tedy z loňského roku, kdyby došlo k formální úpravě darovací smlouvy tak, aby splňovala všechny požadavky. Samozřejmě jsou případně na stole všechny varianty toho, jak k nějaké dohodě dojít s tím, že tou úplně poslední a nejhorší možnou variantou je případné vyvlastnění,“ přiznává mluvčí ministerstva dopravy Jakub Žižka.

Pokud by se jednání dále protahovala, mohl by jarní začátek dostavby dálnice ohrozit také nedokončený archeologický průzkum.

Archeologové zatím mají hotovou jenom jeho menší část, ale tvrdí, že samotný průzkum by neměl stavbu ovlivnit. Zčásti se dá dělat i během stavby. Samozřejmě, pokud by se nenašlo něco významného, to se ale nečeká.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme