Středisko volného času Lužánky v Brně slaví 65 let. Je nejstarší svého druhu v republice

Už 65. sezónu letos zahájilo nejstarší a zároveň největší středisko volného času v republice - brněnské Lužánky. Na začátku školního roku v roce 1949 dětem nabízelo kroužky centrum o čtyřech pracovnících, dnes jich má téměř 130.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na pódiu se během slavností vystřídala celá řada folklórních spolků | Foto: Jana Matznerová

V současnosti si v Lužánkách může mládež vybírat ze 600 kroužků. Některé z nich s centrem žijí už desetiletí. Folklorní soubor Javorníček je jen o deset let mladší a funguje bez přestávky dodnes.

„Ze starších si vychováváme instruktory, ti už to vedou a my jen dohlížíme jako vedoucí určité kategorie. To je výborné, protože oni současně tančí v souboru Javorník, takže jsou vytrénovaní, a zároveň nám učí děti,“ říká Marie Čápová.

Javorníček založila spolu se svým manželem. Oba tehdy tancovali v souboru Vlajka mládí a na počátku do kroužku docházelo jen několik dětí. Dnes jich je 250.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jubileu významného brněnského střediska natáčela Zuzana Plíšková

I po 55 letech patří Javorníček ke kroužkům, o které je v Lužánkách největší zájem. V letošním roce už musel soubor zastavit přísun dětí - nemá totiž už dostatek prostor pro větší množství zájemců. Paní Marie ale přiznává, že by ji na úplném počátku ani nenapadlo, že soubor přežije více než půl století.

„Říkali jsme si, že to bude jen kroužek, bylo pár dětí, co o to mělo zájem, ale potom to tak narostlo, že si vedli kamarády, takže v současnosti už máme vlastně děti, které začínaly, jsou babičkami a dědečkové vodí do Javorníčku svoje vnoučata.“

„S manželem jsme chodili oba tancovat a hrát do Javorníčku, tak je logické, že budou chodit i děti naše. Hrála jsem v muzice, takže jsme trochu přešvihli ten povolený věkový limit 18 let, takže jsem chodila trochu déle. A jak sem skončila v Javorníčku, tak stále hraji v muzice v dospělém souboru,“ vysvětluje Lucie Plánková, která se se svým mužem v Javorníčku poznala.

Podobnými stálicemi v nabídce je například Valášek nebo Zeměpisná společnost, která existuje šedesát let.

„Některé věci přicházejí, zažívají boom a odeznívají, jako třeba výpočetní technika. Kdysi jsme byli průkopníky v práci s počítačem, protože na školách to nebylo a děti to neměly ani doma. Dnes to v podstatě je už dávno za námi a musíme hledat nové formy. A to se týká i sportů. Jsou sporty, které jsou nahoru, bývala třeba éra aerobiku, teď zase zumby, tak na to logicky reagujeme,“ uzavírá ředitel SVČ Lužánky Milan Appel, že centrum samozřejmě musí reagovat i na aktuální trendy.

Každoročně branami Lužánek projde přes 80 tisíc účastníků kroužků.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme