V Brně se vánoční stromky použijí jako bioplaivo nebo na výrobu kompostu

Někdo se vánočních stromků zbavuje hned po vánočních svátcích, někomu vydrží třeba i do února. Většinou je ale lidé mívají aspoň do Tří králů. V Brně mohou lidé nechat vánoční stromky u popelnic nebo je mohou odvézt do centrální kompostárny, kde dostanou za ně kompost. Na kompostárně končí také stromky ze Znojma. Tam město opět organizuje jejich hromadný svoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odložit stromky k popelnicím je pro lidi pohodlné. | Foto: F. Tichý

Pokud někdo v Brně neví, kam s vánočním stromečkem po svátcích, nemusí zoufat. Stromek stačí nechat u běžných popelnic nebo kontejnerů. Speciální posilové vozy je pak svážejí do spalovny, kde slouží jako biopalivo. Takto se lidé mohou zbavit i stromků, které na sobě mají zbytky vánočních ozdob.

„Samozřejmě ještě další verzí, kam mohou ty stromky dávat jsou sběrná střediska odpadů, tam kam dávají běžně objemný odpad. Protože to je větší věc, tak mohou i na sběrná střediska odpadů a ten odpad končí tady u nás ve spalovně,“ přibližuje další způsob recyklace tisková mluvčí SAKO Jana Švestková.

Stromečky mohou lidé z Brna také odvézt do černovické kompostárny. Tam za odstrojený stromek dostanou netradiční dárek, deset litrů kompostu. Na co se stromky dále využijí, přibližuje Michaela Kuchaříková z brněnské kompostárny:

„Je to vlastně jakoby symbolické poděkování za třídění odpadů. V centrální kompostárně Brno z nich uděláme štěpku, která se využije z části jako surovina pro výrobu kompostu a z části jako palivo a zdroj energie.“

V Břeclavi zase pomohou staré vánoční stromky s obnovou veřejných prostranství. „Po sběru stromků je budeme drtit a štěpku využijeme na záhony, ke keřům a stromům, v celém městě i v cukrovaru, kde letos připravujeme další rozšíření volnočasových aktivit,“ přibližuje mluvčí radnice Eliška Windová.

Znojmo opět organizuje hromadný svoz vánočních stromků. Podle informaci Jozefa Esterky ze zajišťující společnosti A.S.A. se mohou lidé svých odzdobených stromků zbavit každé pondělí, až do 3.února.

„Ze stanovišť, které jsou určené Městem Znojmem, zpravidla to jsou stanoviště nádob na separovaný odpad. Tyto stromky následně končí na kompostárně v Únanově, kde jsou nadrceny a přidány do kompostu,“ přibližuje.

Štěpánka Kadlečková, Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme