V Ostravě podepisují petici za záchranu módního domu Textilia

V Ostravě je opět rozruch kolem chátrajících budov prvorepublikového módního domu Ostravica-Textilia. Způsobila ho parta lidí, kteří v boji o záchranu architektonického skvostu vytasili nové zbraně - vtipné transparenty a petiční stánky přímo v ulicích města. Jak jsme se přesvědčili, hned od začátku budí u kolemjdoucích možná až nechtěnou pozornost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabedněná okna kdysi slavného obchodního domu | Foto: F. Tichý

„Transparenty mě zaujaly, tím spíš, že se mi ty budovy líbí. Vím o tom jen to, že to pomalu padá na hlavu, takže by se ty budovy asi měly spravit,“ myslí si rodilá Ostravanka Gabriela, kterou potkávám u petičního stánku na zastávce Karolina.

„Zdá se mi to jako chytrý nápad, petičníky bych určitě podpořil,“ říká další z cestujících, kteří se začetli do nápisu, Petr Trnka.

Ne každý je ale tak vstřícný, říká člen petičního výboru Lukáš Černohorský, a zamíří k nárožní budově Ostravice. Právě odsud po necelém dni zmizel jejich první transparent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravané chtějí zachránit historické budovy někdejšího módního domu Textilia, které mají jít do veřejné dražby

„Byl tu jako součást petičního stánku a měl upozornit na petici, která je pod ním umístěná. Teď už je tady jiný transparent, z jeho druhé strany je sáček a vněm petiční papíry na podepsání. Po městě se budou objevovat různé další transparenty, na veřejném prostranství.“

A ty snad vydrží déle než jeden den, doufá Lukáš Černohorský. Kvůli odcizenému nápisu už s kamarády podali trestní oznámení.

„Klasifikujeme to jako trestný čin krádeže, součástí bude i přestupek proti petičnímu právu,“ upřesňuje Černohorský.

Od nové petiční akce si pak slibují větší osvětu a také další podpisy za záchranu kdysi nejluxusnějšího módního domu v Ostravě. To by si přála i pamětnice paní Božena, která nejraději vzpomíná na tamní kavárničku.

„Chodili jsme do ní na ananasová kolečka, to byl takový speciální moučníček. Mám s tím dlouholetou zkušenost, dobrou, byla to ikona Ostravy.“

Spory magistrátu a developera

Někdejší ikona ale stále více doplácí na spory magistrátu a developera, který měl na jejím místě postavit nové obchodní centrum. Kvůli obstrukcím centrálního obvodu ale místo toho žádá po městu 1,5 miliardy za údajně zmařenou investici.

„Trváme na tom, že jsme postupovali správně, legálně a podle nejlepšího vědomí a svědomí,“ brání se starosta centrálního obvodu Jiří Havlíček. Spor tak nejspíš skončí u soudu. A Ostravice půjde do veřejné dražby, potvrdil mluvčí Jan Piskáček.

„Ano, to je pravda, předpokládáme, že bude zahájena ještě v lednu,“ potvrzuje mluvčí Jan Piskáček s tím, že konkrétním datem je 28. leden a vyvolávací cena 158 milionů korun.

Kateřina Daňková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme