Výmluvy na osobu blízkou už se nevyplácí, řidiči raději platí pokuty

Pokladny dopravních inspektorátů na Vysočině plní pokuty od hříšníků na silnicích. Řidičům se totiž už tři měsíce nevyplácí vymlouvat se třeba při překročení rychlosti na osobu blízkou. Zatímco před 19. lednem, kdy začala novela zákona o pozemních komunikacích platit, se z pokuty vykroutilo 90 procent řidičů, teď se o to snaží jen mizivé procento. Vyjde to totiž dráž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontrola | Foto: Policie ČR

„Pokutu jsme nedostali. Byl na to brán zřetel, že vlastník vozidla ten přestupek nespáchal,“ vypráví o jedné nezaplacené pokutě z loňského roku paní Lída z Havlíčkobrodska.

„Manžel si vzal mé auto k cestě do Jihlavy, zaparkoval na místě, kde se nemá parkovat, a přišla domů složenka. No a bylo mi porazeno, abych uvedla, že já jsem auto neřídila,“ popisuje.

Svého práva neoznačovat osobu, která přestupek spáchala, využívalo na Vysočině 90 procent řidičů, Případy s odkládaly a pokladnice státu se neplnily tak, jak by měl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pokladny dopravních inspektorátů na Vysočině plní pokuty od hříšníků na silnicích. Více Hana Mikulincová

Vše skutečně změnil letošní 19. leden. Pokud se nezjistí viník přestupku, platí od tohoto data provozovatel auta, vysvětluje vedoucí havlíčkobrodského odboru dopravy Martin Stehno.

„Pokud vlastník vozidla dostane pokutu, je v jeho zájmu, aby si to mezi svými osobami blízkými vyřídil sám.“

Novela zákona je totiž postavená tak, že je to pro majitele auta v podstatě nejvýhodnější. Když špatně zaparkuje, stojí v zákazu zastavení nebo ho změří radar a on za to bez průtahů do 15 dnů zaplatí, přijde maximálně o dva a půl tisíce.

Pokud se vymlouvá, zahajuje se správní řízení s osobou, kterou označil. A jestliže ta nezaplatí, vrací se řízení zpět. Ale to už majiteli auta hrozí až desetitisícová pokuta.

Paní Lída si o novele zákona myslí, že je přínosná, i když se sama jednou pokutě vyhnula. „Myslím si, že je to dobře, a hlavně asi ubude agendy,“ říká.

Agendy ubylo jen ve většině případů, kdy hříšník bez okolků platí. Hlavním důvodem schválení novely zákona je plnění státní kasy.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme