Z vodovodu v Bubovicích na Příbramsku teče radioaktivní voda

Velký problém teď musí řešit lidé v Bubovicích na Příbramsku. Z jejich vodovodů teče voda, která obsahuje několikanásobně vyšší množství nebezpečného radonu než povolují české normy. Radioaktivní plyn se dostal do zdroje pitné vody zřejmě z okolních hornin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obecní úřad Bubovice | Foto: Pavel Pavlas

Při nedávném měření na to přišli zástupci vodárenské společnosti a okamžitě lidem doporučili, aby vodu přestali pít a nekoupali se v ní.

Bubovičtí občané se o radonu v pitné vodě dozvěděli z úřední desky a jednání na radnici zhruba před měsícem. Byl mezi nimi i pan Jindra. To, že je s vodou něco v nepořádku, poznal okamžitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Pavlas mluví o radioaktivní vodě v Bubovicích na příbramsku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Po té vodě mi bylo na zvracení, bylo mi tak nějak špatně. Tak jsme přemýšleli proč,“ řekl a dodal, že od té doby, co pije balenou vodu, je to lepší.

Radioaktivní voda v Bubovicích by mohla ohrozit i zdraví 24 dětí, které chodí do zdejší mateřské školy. Její ředitelka Lea Židová je z toho zoufalá.

„Vodu používáme na umývání, na splachování záchodu, na toalety, ale na vaření nám dováží v kanystrech vodu do kuchyně,“ uvedla ředitelka.

Navíc se o problém ve školce začali zajímat i hygienici. Radnici tak hrozí, že bude muset mateřskou školu zavřít. Situaci v Bučovicích by mohl vyřešit nový vodovod a zásobník, ve kterém by radon z vody vyprchal. Jenže to by stálo několik milionů korun a na to obec v současné době nemá peníze.

Pavel Pavlas, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme