Enge pojede v Monze ve formuli 1

Automobilový závodník Tomáš Enge si zajede v neděli jako první Čech v historii Velkou cenu formule 1. Vedení stáje Prost ho angažovalo pro patnáctý závod mistrovství světa v Monze. Český pilot testoval minulý týden v Magny Cours a vedení stáje bylo s jeho výkonem velmi spokojeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětadvacetiletý Tomáš Enge, syn slavného automobilového jezdce Břetislava, začínal stejně jako většina závodníků s motokárami. V patnácti letech absolvoval jezdeckou školu u Jiřího Mičánka v Brně. V roce 1992 až 1994 závodil ve Ford Fiesta Cupu a v říjnu 1994 se poprvé svezl v kokpitu formule Ford na trati v Hockenheimu. To už měl v zádech manažera Antonína Charouze, který se netajil úmyslem dostat Engeho do formule 1. V roce 1995 dostal Enge angažmá v německém týmu Formule Ford a všem, kteří nad závodníkem z bývalého východního bloku kroutili hlavou, dokázal své schopnosti hned v úvodu seriálu. Závod v belgickém Zolderu vyhrál, což se před ním žádnému nováčkovi nepodařilo. První sezónu dokončil na třetím místě, v roce 1996 už zvítězil a jen jednou nestál na stupni vítězů. Další dva roky jezdil německé mistrovství Formule 3000 a v červenci 1998 mu manažer Charouz sjednal angažmá v italském týmu Auto Sport Racing jezdícím závody formule 3000 považované za přestupní stanici k formuli 1. Ještě na konci téhož roku přestoupil do týmu VRT Fina a v prosinci podepsal smlouvu se stájí Formule 1 Jordan jako jeden z testovacích jezdců. Přesně o rok později absolvoval v Barceloně první testovací jízdu s monopostem formule 1 a později přešel do stáje formule 3000 My.sap.com. Velký zlom v Engeho kariéře přišel o loňském červencovém víkendu, kdy získal v Hockenheimu poprvé v kariéře pole position a druhý den opanoval suverénní jízdou Velkou cenu Německa. Rozhodující třetí sezóna ve formuli 3000 v týmu Coca-cola Nordic Racing se Engemu vydařila, o čemž svědčí jeho druhé místo v průběžném hodnocení. Tři roky bývají maximální dobou, kdy se jezdci zdržují v této soutěži. Tomáš Enge má možnost navázat na někdejší hvězdy seriálu formule 3000 Francouze Jeana Alesiho, Kolumbijce Juana Pabla Montoyu a Němce Nicka Heitfelda a prosadit se historicky jako první Čech ve světě formule 1.

Jiří Petrovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme