Jakub Janda je bez medaile i po závodě na velkém můstku, zvítězil Morgenstern

Vedoucí závodník Světového poháru ve skocích na lyžích Jakub Janda zůstal na olympijských hrách za očekáváním. V dnešním závodě na velkém můstku v Pragelatu sice pronikl do první desítky, ale skončil až na jejím konci. I tak si oproti závodu na středním můstku o tři příčky polepšil. Olympijským vítězem na velkém můstku se za skoky dlouhé 133 a 140 metrů stal Rakušan Thomas Morgenstern. Stříbro si vyskákal jeho krajan Andreas Kofler, bronzovou medaili si na krk pověsil olympijský šampion ze středního můstku Nor Lars Bystöl.

Jakub Janda

Jakub Janda | Foto: AFP

V prvním kole předvedl Jakub Janda, který se dolů z můstku spustil jako poslední ze všech závodníků, skok do vzdálenosti 122 metrů, což mu vyneslo průběžné třinácté místo se ztrátou téměř třiceti bodů na vedoucího Andrease Koflera. Jandovy naděje na medaili se tím prakticky rozplynuly. Ve druhém kole sice český závodník šest metrů přidal, dolétl 128 metrů daleko, ale více než posunu na konec první desítky tím nedosáhl.

Spolu s Jandou závodili i tři další Češi, ovšem pouze Jan Matura absolvoval obě soutěžní kola. Další dva čeští skokani do druhého kola nepostoupili. Borek Sedlák skočil v prvním kole 110 metrů a obsadil 40. místo, Ondřej Vaculík předvedl pouhých 104, 5 metru, což stačilo na 45. pozici. Jan Matura se s celkovým ziskem 204, 4 bodu umístil na 22. příčce.

Boj o zlato byl napínavý až do konce a nejtěsnějším možným rozdílem ho vyhrál Thomas Morgenstern. Ten útočil ve druhém kole z druhého místa na svého krajana Andrease Koflera. A úspěšně - získal v součtu 276, 9 bodu a Koflera předstihl o pouhou jednu desetinu bodu. Kofler přitom v součtu obou pokusů skočil o půl metru dále, jenže v druhém kole měl problémy s dopadem a to ho zřejmě stálo olympijské zlato.

Na dalších dvou místech se srovnali Norové. Třetí Lars Bystöl získal už svou druhou turínskou medaili a v pondělním závodu družstev bude mít možnost dovršit medailový hattrick. Bronzový medailista ze středního můstku Roar Ljökelsöy skončil na svém oblíbenějším velkém můstku na nepopulární čtvrté pozici.