Třetí etapu Tour de Ski ovládla trojice Rusů v čele s Usťugovem, Knop dojel 32.

Běžec na lyžích Petr Knop dojel jako nejlepší z Čechů na 32. místě v třetí etapě Tour de Ski. Závod na 15 kilometrů volnou techniku v italském Toblachu ovládli Rusové - zvítězil Sergej Usťugov, který se zároveň dostal do průběžného vedení v Tour, druhý byl Ivan Jakimuškin a třetí Alexandr Bolšunov.

Toblach (Itálie) (Aktualizováno: 16:49 31. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Jakimuškin, Sergej Usťugov a Alexandr Bolšunov - ruské trio, které ovládlo závod na 15 kilometrů volnou technikou. | Foto: Mathias Bergeld / BILDBYRÅN | Zdroj: Reuters

Knop bojoval o své druhé individuální umístění v bodované třicítce a ještě dva kilometry před cílem ji uzavíral. Ale nakonec mu o dvě místa a 3,3 sekundy unikla. Na vítězného Usťugova ztratil skoro minutu a tři čtvrtě. Adam Fellner obsadil 47. místo a závod nevyšel Michalu Novákovi, který byl ještě o dvě místa horší.

‚Nebudeme riskovat zbytek sezony.‘ Běžkařka Razýmová kvůli zdravotním potížím končí na Tour de Ski

Usťugov vyhrál v tomto ročníku Tour de Ski už podruhé, radoval se i v úvodním běhu v Lenzerheide. V Toblachu porazil o 22,6 sekundy překvapení dne Jakimuškina. V čele průběžného pořadí sedmidílného seriálu Usťugov vystřídal Nora Johannese Hösflota Klaeba, kterému se nevedlo a byl až sedmnáctý.

Usťugov vede Tour de Ski o 27 sekund před Bolšunovem. Klaebo ztrácí na třetím místě další deset. Knop je na 37. místě s odstupem 3:14 minuty.

Nejlepší Češka byla 29. Janatová

Kateřina Janatová dojela ze všech českých reprezentantů nejlépe, když skončila devětadvacátá v ženském závodě na 10 km volně. Závod ovládla těsně Norka Therese Johaugová. Petra Nováková obsadila 51. místo a Sandra Schützová dojela 57., čtvrtá od konce. Na startu už chyběla Kateřina Razýmová, která kvůli zdravotním problémům z Tour de Ski odstoupila.

Dvaadvacetiletá Janatová po životním 18. místě v nedělním sprintu v Lenzerheide poprvé bodovala v distančním závodu Světového poháru. Johaugová vyhrála i sedmý distanční závod sezony, ale tentokrát měla namále. Dva kilometry před cílem prohrávala s krajankou Ingvild Flugstad Östbergovou a vyhrála jen o sedm desetin sekundy. Třetí dojela Švédka Ebba Anderssonová.

V čele Tour de Ski má Johaugová náskok 21 vteřin před Ruskou Nataljí Něprjajevovou. Janatová uzavírá třicítku.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Toblachu (Itálie):
Muži - 15 km volně:
1. Usťugov 31:02,5, 2. Jakimuškin -22,6, 3. Bolšunov (všichni Rus.) -29,0, 4. Halfvarsson (Švéd.) -29,6, 5. Holund (Nor.) -34,6, 6. Malcev -35,2, 7. Melničenko (oba Rus.) -37,0, 8. Röthe (Nor.) -39,4, 9. Bögl (Něm.) -42,6, 10. Spicov (Rus.) -43,1, ...32. Knop -1:42,1, 47. Fellner -2:13,7, 49. Novák (všichni ČR) -2:19,1.
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů): 1. Usťugov 1:06:43, 2. Bolšunov -27, 3. Klaebo (Nor.) -37, 4. Holund -1:20, 5. Malcev -1:22, 6. Melničenko -1:25, ...37. Knop -3:14, 40. Novák -3:21, 59. Fellner -4:45.
Průběžné pořadí SP (po 11 ze 40 závodů): 1. Klaebo 630 b., 2. Bolšunov 502, 3. Iversen (Nor.) 495, 4. Niskanen (Fin.) 388, 5. Usťugov 350, 6. Holund 345, ...48. Novák 34, 88. Pechoušek 9, 100. Černý (oba ČR) 5.

Ženy - 10 km volně:
1. Johaugová 23:51,9, 2. Östbergová (obě Nor.) -0,7, 3. Anderssonová (Švéd.) -10,2, 4. H. Wengová -10,5, 5. Jacobsenová (obě Nor.) -20,8, 6. Něprjajevová (Rus.) -26,0, 7. Digginsová -35,6, 8. Maubetová Bjornsenová -42,9, 9. Brennanová (všechny USA) -45,0, 10. Hennigová (Něm.) -53,1, ...29. Janatová -1:34,9, 51. Nováková -2:23,7, 57. Schützová (všechny ČR) -3:02,4.
Průběžné pořadí Tour de Ski (po 3 ze 7 závodů): 1. Johaugová 55:14, 2. Něprjajevová -21, 3. H. Wengová -22, 4. Östbergová -23, 5. Anderssonová -34, 6. Jacobsenová -43, ...30. Janatová -3:18, 32. Nováková -3:29, 55. Schützová -6:25.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 38 závodů): 1. Johaugová 649, 2. H. Wengová 493, 3. Digginsová 419, 4. Jacobsenová 358, 5. Maubetová Bjornsenová 348, 6. Něprjajevová 311, ...20. Razýmová (ČR) 158, 33. Nováková 67, 47. Janatová 32, 75. Beranová (ČR) 4.