Rasistické narážky, nebo nevinný fotbalový pokřik? Anglie se nemůže shodnout

Slavný anglický fotbalový klub Tottenham Hotspur je známý tím, že má řadu příznivců židovského původu. Kvůli tomu se jeho fanoušci stali opakovaně terčem slovních i drsných fyzických útoků. Sami sobě říkají „Yids“, což je dost urážlivý anglický výraz pro příslušníka židovské komunity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tottenhamští fanoušci | Foto: Reuters

Podle anglické fotbalové asociace by se toto slovo nemělo při zápasech skandovat a to pod hrozbou trestního stíhání. Fanoušci londýnského klubu to ale vidí jinak.

Při zápase Evropské ligy proti norskému Tromsö se skandování „Yiddos" a „Yid Army" rozléhalo široko daleko. Byl to jasný vzkaz fotbalové asociaci, že její výklad nebudou Spurs brát vážně.

„Nikdo z nás tady není rasista. Rozhlédněte se kolem sebe, jsou tu Číňané, Indové i Afričani. Jestliže nám ostatní začali říkat „Yids“, my jsme se prostě jen semkli a začali si říkat ,Yid Army' a v tom hodláme pokračovat,“ vysvětluje viditelně naštvaný fanoušek Spurs. Zlobí se hlavně na židovského komika a příznivce Chelsea Davida Baddiela, který kauzu rozpoutal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za tottenhamskými fanoušky se vydal reportér Jiří Hošek

Fotbalová asociace varovala, že skandování „Yid“, i když namířené do vlastních řad, nehodlá tolerovat. Viníkům pohrozila trestním stíháním nebo dlouhodobým zákazem vstupu na stadion.

Tottenhamu se ale dostalo nejsilnějšího možného zastání. Premiér David Cameron se nechal slyšet, že je velký rozdíl, když příznivci Spurs označují sami sebe za „Yids", a když někdo křičí tohle slovo z nenávisti.

„Byl jsem docela překvapený, že premiér řekl to, co řekl. Není to úplně náplň jeho práce. Ale bylo to silné sdělení a musela to být hudba pro uši všech příznivců Tottenhamu,“ soudí fotbalový novinář Paul Hirst z Press Association.

„Rasismus na fotbale je hrozná věc a je dobře, že se z anglického fotbalu prakticky vytratil. Když se skanduje ,Yid', já osobně se nikdy nepřidám. Není mi to příjemné. Ale uznávám, že na to mají fanoušci právo, aby mohli reagovat na chování jiných klubů,“ nabízí svůj pohled na věc jeden z doyenů tottenhamských ochozů.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme