V Trenčíně se naposledy rozloučili s kapitánem Demitrou

Tisíce lidí se dnes loučí s Pavolem Demitrou ve slovenském Trenčíně. Bývalý kapitán slovenské hokejové reprezentace zemřel při havárii letadla s hokejisty ruského klubu Jaroslavl, stejně jako tři čeští reprezentanti a celý zbytek týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejový puk | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Na zimním stadionu v Trenčíně byl i zpravodaj Radiožurnálu Vojtěch Berger a povídala si s ním Daniela Karafiátová.

Jak to ve městě vypadá? Je znát smuteční nálada?

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenčín je oděn do černé, naposledy se loučí s Demitrou

Z mého subjektivného pohledu je znát mnohem víc, než jsem čekal, protože opravdu stačí přijet do města a hned potkáváte lidi oděné do černé a směřují na stadion. Celé to připomíná jeden velký pohřeb. V Trenčíně smrt Pavola Demitry hodně rezonuje, není to náhoda. Právě tady začátkem 90. let započal svoji profesionální kariéru. Dlouho se tu ale neohřál, protože byl záhy draftovaný do NHL, kde se hodně rychle prosadil. Město na něj vzpomíná jako na významného hráče, který zde začínal.

Kolem úmrtí českých reprezentantů Vašíčka, Rachůnka a Marka, se v Česku zvedla velká vlna solidarity a smutku. Řada lidí ale upozorňovala, že se odchodu tří sportovců věnuje nepřiměřeně velká pozornost. Zažilo podobnou debatu i Slovensko po smrti Demitry?

Je to komplikovaná věc. Sledoval jsem to mediální zpravodajství v posledních několika dnech velmi podrobně. Slovenská media se houfně naladili na vlnu tryzny a národního smutku. Absolutně tam chyběl jakoukoliv protipól, protiargument v tom smyslu, že jde o jednoho člověka, který si pietu zaslouží. Byl významný sportovec, ale jednak je to i tragédie z lidského hlediska. Všechno má ale své meze a přece jen se na světě dějí i jiné strašné věci, kterým nikdo takovou pozornost nevěnuje, to tady na Slovensku chybělo. Nicméně Demitra je pro Slováky jako Jaromír Jágr pro Čechy. Je to bývalý reprezentační kapitán. Pro mnoho lidí byl sportovní i společenský vzor. A z tohoto pohledu je ta pozornost vcelku pochopitelná.

Je ta dnešní rozlučka s Pavlem Demitrou v Trenčíně definitivní tečkou za pietními akcemi na Slovensku?

Rozhodně ne. Zítra tady začíná hokejová extraliga a i tam se odrazí ta tragická havárie z Jaroslavle. Dukla Trenčín nastoupí v černých dresech se jménem Pavola Demitry a všechny duely úvodního kola se odehrají až po minutě ticha a nebudou doprovázeny hudbou.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme