Bělka Sixteen parádně zakončila svou závodní kariéru

Velkou pardubickou vyhrál Tiumen a od konce závodu se o něm mluví skoro pořád. Při dostihu samotném ale reportéři častěji zmiňovali jméno jeho velké soupěřky - bělky Sixteen. Ta závod odvodila a nakonec po boji prohrála jen s Tiumenem. Užila si tak parádní konec své závodní kariéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem doběhla druhá za Tiumenem s Josefem Váňou | Zdroj: ČTK

Sixteen nepatřila podle bookmakerů k favoritům. A předchozí výsledky v sezóně k těmto odhadům oprávněně sváděly. Už týden před dostihem se ale sázelo nejvíce na ní a sázkaři nakonec srazili kurz na slušných 5,5:1.

"Moc bych jí přál, kdyby to loučení měla co nejhezčí a kdyby Váňu porazila, vůbec bych se nezlobil," prohlásil už před závodem ve vysílání Radiožurnálu majitel Sixteen - filmový producent Jaroslav Bouček.

"Neměla brilantní sezónu, ale její čas vždy přijde na podzim, kdy se běží právě Velká pardubická. Ona už prostě za ty roky ví, kdy se má vydat ze všech sil. Všichni jsme jí věřili, v přípravě probíhalo všechno tak, jak mělo," potvrdil v cíli její žokej Josef Bartoš, že si Sixteen druhé místo zasloužila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sixteen už diváci během Velké pardubické neuvidí. Jedenáctiletá bělka už závodit nebude

"Pořád jsem měl v pravém oku tu naši bílou potvoru a říkal jsem si, že tu asi dneska nedoženu," přiznal Josef Váňa, který Sixteen trénuje.

Ale dohnal a o půl délky předehnal. Sixteen skončila potřetí druhá, ve Velké navíc dvakrát triumfovala a drží její nejrychlejší čas. A přestože Josef Váňa toužil vyhrát Velkou pardubickou na bílém koni, ani jednou Sixteen ve slavném dostihu neosedlal.

Váňovi dělala naschvály

"Nikdy si s Pepou Váňou nesedla. Je to taková svéhlavá dáma a nevím, jestli to Pepa Váňa s ženskými moc neumí. Kdykoli ji jezdil v práci, dělala mu absolutní naschvály. Běžela, běžela, pak najednou zabrzdila a Pepa Váňa udělal šest salt. Několikrát mi volal, že už si na ni nikdy nesedne, že má naraženou kostrč," vysvětluje Jaroslav Bouček.

Přesto Sixteen zůstávala ve Váňových stájích. Po jejím druhém místě si ale sám Josef Váňa nebyl jistý, jak to s ukončením její závodní kariéry bude.

"Už loni jsem chtěl. aby šla do chovu, ale pan Bouček mé přání nevyslyšel. Co bude následovat teď, to je spíš otázka na něj, protože na to já odpovědět neumím," krčil rameny slavný žokej.

Deset let pod Josefem Váňou

"Přece jen je jí jedenáct let, je to starší dáma, samozřejmě krasavice, navíc bílá. Ale ono být deset let v plném tréninku u Váni, to nevydrží ani mnoho hřebců, valachů. Ona to vydržela, je to naprostý zázrak. Tím ukazuje svou osobnost a fyzickou připravenost," skládá Sixteen poklonu Jaroslav Bouček, který zároveň odpověděl Josefu Váňovi na otázku.

Sixteen se tak může těšit na odpočinek od závodů a její majitel na jiné příjmy.
¨
"Doufejme, že se její výsledky promítnou třeba do ceny jejích hříbat," říká žokej Josef Bartoš.

Tomáš Kohout, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme