Házenkářkám se vzdálil postup na MS, v Nizozemsku prohrály o 10 branek

České házenkářky prohrály v úvodním zápase play off kvalifikace o postup na světový šampionátu v Nizozemsku 23:33. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného vedly v první půli o čtyři branky, ale po změně stran je potkal velký střelecký výpadek a domácí favorit šňůrou osmi gólů rozhodl. Odveta se hraje za týden v Mostě.

Česká házenkářka Kristýna Salčáková

Česká házenkářka Kristýna Salčáková | Foto: Alex Wipf/Český svaz házené

V úvodu dnešního zápasu se přitom zdálo, že Češky dosáhnou na mnohem lepší výsledek. Přestože prohrály předchozí tři vzájemné zápasy, naposledy dokonce 18:33, vysokého favorita se nezalekly. Nizozemky sice vedly 3:1, ale od té doby hrál ve zbytku první půle nečekaně prim hostující celek.

Po čtvrthodině zvýšila výborně hrající Knedlíková na 10:7 pro český celek a za chvíli Luzumová s přispěním tyče upravila dokonce už čtyřbrankový rozdíl.

Nizozemky, sedmý tým z posledního evropského šampionátu, působily nervózně a ve vyprodané hale byli slyšet jen trumpetisté, zbytek diváků mlčel. Hostující tým si udržoval překvapivý čtyřgólový náskok až do závěru úvodního dějství, pak ale udělal několik technických chyb a Malesteinová sekundu před pauzou snížila na 15:16.

Takhle se házená hrát nedá, mrzí vysoká porážka Ivetu Luzumovou

Úvod druhého dějství Češky vůbec nezvládly. Skórovaly sice jako první, ale pak začalo jejich velké střelecké trápení. Nizozemky srovnaly a v 35. minutě se poprvé od stavu 3:1 dostaly do vedení. Hostující hráčky deptala skvěle chytající Van der Walová, která zasáhla i proti těm nejvyloženějším šancím.

Češky přes třináct minut střelecky mlčely a domácí favoritky mezitím odskočily do vedení 23:17. Hostující tým se už nedokázal vrátit do zápasu a za celou druhou půli dal jen sedm gólů. Nepomohla ani změna mezi tyčemi, zbytek duelu dohrávaly Češky v útlumu a před odvetou jsou jejich šance na druhý postup na světový šampionát za sebou velmi malé.

První zápas play off kvalifikace o postup na mistrovství světa házenkářek - Arnhem:
Nizozemsko - ČR 33:23 (15:16)
Sestava ČR: Raníková, Satrapová, Müllnerová - Knedlíková, Keclíková, Salčáková, Růčková, Hrbková, Martinková, Luzumová, Štěrbová, Malá, Šviráková, Selucká, Jeřábková, Adámková.
Rozhodčí: Alpaidzeová, Berezkinaová (obě Rus.).