Mattoni NBL startuje na Slovensku utkáním dvou úřadujících mistrů

Velmi odlišný oproti minulým bude letošní ročník basketbalové Mattoni NBL. Po roční pauze bude v základní části znovu hrát také mistrovský Nymburk, což by mělo přispět ke zvýšení atraktivity ligy. Největší změnu ale najdeme v kolonce s názvem „účastníci".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalový míč. Ilustrační foto | Foto: David Kubíček

Do letošního ročníku Mattoni NBL se namísto dvanácti týmů zapojí hned čtrnáctka mužstev, která budou usilovat o titul mistra České republiky. Mattoni NBL totiž vůbec poprvé v historii expandovala za hranice své domoviny, a o český titul se tak budou moci ucházet i slovenské týmy z Levic a Interu Bratislava.

„Dívám se na to jako na zajímavou zkušenost, protože aby v české lize hrál mistr jiné země a další kvalitní tým s dlouholetou tradicí, to se hned tak nepovede. Uvidíme, co to letos udělá a jak to bude fungovat, podle toho potom budeme dál postupovat," říká prezident České basketbalové federace Miroslav Jansta a jeho protějšek ze Slovenské basketbalové asociace Jaroslav Janáč mu vzápětí dává zapravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mattoni NBL startuje na Slovensku

„Podle mého názoru je to výborný krok, znamená to nový vítr v našich plachtách a navíc zkušenosti pro hráče a pak také pro vedení klubů. Jsem přesvědčen o tom, že je to jednoznačný přínos."

Beze změny ovšem nezůstala ani původní dvanáctka českých týmů - z ekonomických důvodů museli odstoupit dva tradiční účastníci, Basketball Brno a UNIBON Nový Jičín, které nahradila v minulé sezoně ještě prvoligová mužstva Chomutova a Ústí nad Labem.

Zajímavá bude letos zejména konfrontace mistrovských celků obou zemí, Nymburka na straně české a Levic na straně slovenské. Obecně by účast slovenských týmů v Mattoni NBL měla přinést větší zájem diváků o basketbal zejména na české straně, myslí si rodilý Čech na lavičce mistrovských Levic František Rón.

„Návštěvy basketbalových zápasů tady ba Slovensku jsou opravdu hodně vysoké, ve městech se vyprodávají haly. Malou výjimku tvořil právě Inter Bratislava, možná ale právě tam nastartuje zájem diváků příjezd českých týmů. Jinak tady stále panuje rivalita, když se hraje třeba utkání Levice - Nitra nebo Levice - Komárno, tělocvičny praskají ve švech, má to vždycky správný náboj."

Už dříve se uvažovalo o vytvoření širší federální ligy, zatím ovšem zůstalo jen u ideje. Právě premiérová účast dvou slovenských týmů v české lize by ale mohla položit dobré základy pro rozvoj této myšlenky. A proč se letošní Mattoni NBL účastní právě Levice a Inter Bratislava?

„Původně rozjednal předseda Asociace ligových klubů Zdeněk Bříza Levice a Nitru, pak projevil zájem ještě Inter. O tom, kdo bude českou ligu hrát, rozhodovaly hlasováním kluby. Pro Bratislavu asi rozhodla tradice a jeho jméno, možná ale trochu i to, že teď nehraje na špičce, protože některé slabší české týmy si možná přály někoho ne tak silného jako Levice. Uvidíme, jak to bude vypadat," uzavírá předseda České basketbalové federace Miroslav Jansta.

Jakub Kanta, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme