Místo medailí by mohli dávat věnec buřtů, vtipkuje plavecký talent Jan Micka

O tom, že ve vodě pořádně vyhládne, se přesvědčil už nejeden z návštěvníků bazénů. To samé platí i pro reprezentační plavce. Osmnáctiletý talent Jan Micka, přestože vypadá podle svých slov jako vyhublý keňský vytrvalec, sní například bez problémů 10 koblih v řadě. A rozhodně to není jediné zajímavé specifikum této největší naděje českého plavání. Své kvality v těchto dnech potvrzuje na mistrovství republiky v Plzni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Micka si jako velký jedlík bere jídlo i na bazén | Foto: Michal Jurman

„Tak já jím pořád, před tréninkem sním dva rohlíky, po tréninku další, občas jdeme do pekárny, tak tam si nakoupím nějaké koblihy – někdy i osm až deset. Když je chuť a hlad, tak kachnu nebo dvě husy. Neřekl bych, že se někdo tak přejídá tak jako já,“ usmívá se nad svojí hlavní zálibou plavec pražského USK Jan Micka.

Že jde o správný recept na úspěch, dokazuje jeho sbírka šesti cenných kovů z juniorských mistrovství Evropy či světa, a to jen v tomto roce. Největší talent současného českého plavání ale má v kapse před konkurencí ještě jeden specifický trumf, říká se mu hypermobilita kloubů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plavecký talent Jan Micka je i přes postavu keňského vytrvalce velkým jedlíkem

„Je to výhodné, ale na druhou stranu, když slýchávám, že někdo plaval a najednou se mu vyhodilo koleno, a že plaval někdo s vyhozeným kolenem, protože byl tak uvolněný, tak to je špatné,“ staví se Micka trochu opatrně k vlastnosti svých kloubů, díky které se při plaveckém záběru dostane do pozice, kam jiného smrtelníka vlastní tělo nepustí.

„V létě jsem si myslel, že mi vyskočil meniskus, a nakonec se zjistilo, že to je jen úpon vazu,“ upozorňuje pražský plavec na letní domácí šampionát v Pardubicích, po kterém chvíli trnul nad tím, jak to bude s jeho další kariérou. Artroskopie ale pouze potvrdila uvolněné vazy, a tak mohl český plavecký rychlík s přezdívkou "Zvíře" opět vesele začít bořit historické české tabulky.

Na probíhajícím domácím šampionátu v Plzni se například na trati 1500 metrů dostal už pod hranici 14 minut a 45 sekund. Na prosincovém evropském šampionátu tak od sebe čeká Micka velké věci.

„Momentálně tam mám 8. čas, což je finálový čas, ale o tomto víkendu mě může kdokoli předplavat, takže to je nejisté,“ zůstává milovník všeho jídla s výjimkou čočky s párkem zatím opatrný ve svých prognózách směrem k mistrovství Evropy v Dánsku.

Hypermobilní klouby považuje Jan Micka za plaveckou výhodu | Foto: Michal Jurman

Při tak tvrdém tréninku se téměř nedá ztloustnout

Jasné je, že pokud jej nezastaví zdravotní problémy s klouby a vazy, dříve nebo později dosáhne tento talent i na seniorské úrovni na velký úspěch. O případné odměně má jasno už nyní. „Bylo by krásné, kdyby člověku místo medailí dávali člověku za vítězství třeba kachnu, věnec buřtů nebo něco takového,“ směje se mladík, který při svém apetitu na druhou stranu spálí za hodinu tréninku 800 kalorií a vlastně tak ani nedokáže ztloustnout.

Pozor si tak musí dát jen na to, aby se mu nepřihodilo něco podobného, co loni potkalo jiného českého plavce Martina Vernera. Ten totiž jedl ze sklenice okurky tak hladově, až mu praskl vaz v zápěstí.

Michal Jurman, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme