Nezapomenutelným dělají Tour de France i zářivé dresy těch nejlepších

Nejlepší cyklisté na světě se snaží, seč jim síly stačí, aby mohli aspoň na jeden jediný den v životě jet ve žlutém dresu lídra Tour de France. V pelotonu ale září i jiné dresy, které se od běžných týmových velmi liší. A každého, kdo má nějaký takový na sobě, okolí velmi výrazně vnímá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tour de France 2013 | Zdroj: Reuters

Právě o to jde. Ti nejlepší musejí být mezi skoro dvěma stovkami cyklistů jasně odlišitelní. Kromě žlutě zářícího lídra Brita Frooma nepřehlédnete ani světového šampióna Gilberta, nebo puntíkatého vrchaře Rollanda. A jet na Tour v modro-bílo-červené trikolóře dresu mistra Francie také není k zahození.

„Jo jo jo, je jasné, že to není stejné jako jindy. V tomhle dresu jsem mnohem snáze k poznání, takže to mění hodně věcí. Jaké? Motá se kolem mě víc novinářů, lovců autogramů, ale také to znamená víc povzbuzování,“ porovnává Arthur Vichot svou letošní Tour se dvěma, kdy jel v obyčejném týmovém dresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France je i pestrobarevnou přehlídkou nejrůznějších dresů

A v začátku závodu byl v pelotonu k zahlédnutí i ten s dvojramenným křížem pro mistra Slovenska. Peter Sagan teď ale dostává každý den zelený dres pro nejlepšího spurtéra.

Podle významu je oficiálně hned za žlutým pro celkového lídra, ale Sagan se musel smířit s tím, že se na univerzální podklad nažehluje jen logo nejvýznamnějšího sponzora. A ne ani drobné rozlišení slovenského šampióna.

„Toto je logo týmové. Bylo by to pěkné, ale to nezáleží na mně…“

To by musel svolit jeho tým Cannondale. A pak by Fabrice Pierrot, který s sebou vozí na 3000 oficiálních dresů Tour de France ve všech čtyřech odlišujících druzích, mohl na dres nažehlit téměř cokoliv.

Na letošních trikotech samozřejmě nechybí základ, jakým je logo a jubilejní stovka a také krátká věta, dole na zádech. Fabrice rozbaluje pytlík se žlutým dresem… a čte…

„V roce 1903 založil Henri Desgrange největší cyklistický závod všech dob.“

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme