S přípravami LOH v Riu je předseda Českého olympijského výboru spokojený

Do olympijských her v brazilském Rio de Janeiru zbývá 463 dní a stavbu sportovišť i areálů prý neprovázejí žádné velké problémy. O postupu prací se měl možnost přesvědčit i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozestavěný stadion v Rio de Janeiru, kde se budou odehrávat tenisová klání

Rozestavěný stadion v Rio de Janeiru, kde se budou odehrávat tenisová klání | Zdroj: Reuters

„Po pravdě řečeno je velmi dobrý. Vždycky je potřeba vidět ty věci na vlastní oči. Média nebo někdy i kolegové mají tendenci vyprávět ty nejhorší příběhy. O té lepší straně mince se moc nehovoří,“ zhodnotil Kejval pro Český rozhlas.

Zajímal ho také budoucí kanál pro vodní slalom a sjezd na divoké vodě. Autorem této závodní dráhy je Jaroslav Pollert z Českého olympijského výboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na LOH jel do Rio de Janeira zkontrolovat předseda ČOV Jiří Kejval. Natáčel jihoamerický zpravodaj David Koubek

„Tady jsou práce opravdu ještě na začátku. Na podzim má být testovací akce, kdy se mají zkoušet první závody. Jsem zvědavý, jak se to všechno podaří. Ale slyšel jsem od kolegů, že pokud jde o rychlost, když už něco Brazilci začnou, tak to jsou schopní dodělat," poznamenal Jiří Kejval.

Předsedu Českého olympijského výboru naopak potěšila výstavba olympijské vesnice. Ta je podle něj z 80 nebo 90 procent hotová. Ve velkém obytném komplexu se už prodávají první z 3600 bytů, do kterých se mají majitelé nastěhovat hned po hrách.

Sportovci se bojí znečištěného jezera

Bývalý reprezentant ve veslování Jiří Kejval chtěl vidět také areál pro veslování a rychlostní kanoistiku.

„Lokalita je snad nejatraktivnější ze všech veslařských lokalit, která kdy v historii byla. Je nádherná. Na startu se díváte přímo na obrovskou sochu Ježíše a jste v centru města,“ přiblížil Kejval.

Sportovci se ale stejně jako v případě zálivu Guanabara bojí i o čistotu vody v jezeře Lagoa.

Na hladině brazilského zálivu Guanabara plavou odpadky | Foto: ČTK/AP

Před půl rokem to tam příliš nevonělo ani Martinu Doktorovi, který je sportovním ředitelem Českého olympijského výboru.

„Když jsme běželi kolem jezera, tak to občas zavánělo stokou. Doufám, že se jim to podaří aspoň trochu vyčistit," řekl v říjnu loňského roku v Riu Martin Doktor.

Před dvěma týdny uhynuly v jezeře Lagoa tisíce ryb. Podobné úhyny se objevily i v minulosti.

Ten nejnovější prý organizátoři vysvětlili šéfovi českých olympioniků Jiřímu Kejvalovi přijatelně. Při nedávném extrémním přílivu údajně přiteklo propojujícím kanálem z moře mnoho slané vody, to vyvolalo úhyn ryb.

„Aspoň slyšíme optimistické prohlášení ze strany organizátorů, že to je věc, kterou určitě do pořádání olympijských her vyřeší. Takže nezbývá nic jiného než věřit," uzavřel Kejval.

David Koubek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme