Fyzickou připravenost biatlonistů nebo běžců hlídá biochemik Emil Bolek

Možná jste o něm ještě neslyšeli, ale společně s trenérem Ondřejem Rybářem ví o běžecké formě českých biatlonistů nejvíc. Můžou za to krevní odběry a jejich analýza, kterou má biochemik Emil Bolek na starost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biochemik Emil Bolek | Foto: Český svaz biatlonu Tomáš Hermann

Český biatlon, to není jen Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec nebo trenér Ondřej Rybář. Na týmovém úspěchu se podílí celá řada dalších lidí: servismani v čele s Němcem Daniello Müllerem, masérka Irena Česneková, ale také právě biochemik Emil Bolek.

Ten pomáhá zjišťovat fyzickou připravenost sportovců a také účinnost tréninkového procesu. „Z minimálního množství krve stanovujeme řadu biochemických parametrů a to velmi rychle a kvalitně. Je to škála výsledků, které podávají primární informaci o aktuálním stavu jednotlivého sportovce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Fyzickou připravenost biatlonistů nebo běžců hlídá biochemik Emil Bolek

A co všechno se s tím tedy dá provést? Pokud tréninkový proces nemá požadované výsledky, může se upravit, po závodě se pro změnu řeší regenerace, výživa nebo i případný odpočinek na místo dalšího startu. Jak ale Emil Bolek zdůrazňuje, biochemické ukazatele nejsou černobílé.

„To není ano nebo ne. Je to prostě o komplexnější interpretaci výsledků, než aby bylo možné říct: ‚Dneska vyhraješ nebo dneska nemá cenu startovat.‘ Takhle jednoduchý to není a nikdy nebude.“

Sympatický prošedivělý pán menší postavy obvykle čeká na biatlonisty nedaleko za cílem, kde si z ucha odebere požadovaných pár kapek krve. K ranním nebo večerním odběrům pak slouží prsty na ruce. To ale není dennodenní procedura, protože biatlonisté nemají Emila Bolka jen pro sebe.

Z pozice diváka to bylo boží, usmívala se biatlonistka Soukalová

Číst článek

„Nějakým způsobem spolupracuji s běžci na lyžích. Takže někdy má přednost Moravec, jindy Bauer. Pak do toho vstupují atleti, veslaři a kanoisti. Bohužel dneska už jsou všechny sporty celoroční, takže se akce nějakým způsobem překrývají.“

Emil Bolek samozřejmě úspěchy „svých" sportovců prožívá, ale na rozdíl třeba od lyžařů, veslařů nebo atletů je u biatlonistů nedokáže úplně odhadnout.

„Z kapky krve se střelba vyčíst nedá. Ve vztahu k běhu nějaké informace vypadnou, ale ve vztahu ke střelbě ne.“

Ale i tak, pokud český biatlon poprvé v historii dosáhne na olympijskou medaili, bude to zásluha také biochemika Emila Bolka. Ten už byl ostatně u úspěchů Kateřiny Neumannové, Miroslavy Knapkové nebo Zuzany Hejnové.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme