Historicky první vítěz černé pleti na ZOH je rychlobruslař Davis

Jedním z nejslavnějších amerických zimních sportovců je jistě Shani Davis. Někteří z vás jistě tuší, že jde o rychlobruslaře. Ale málokdo ví, že Shani Davis je prvním sportovcem černé pleti, který vyhrál individuální závod na Zimních Hrách.

Shani Davis

Shani Davis | Foto: Terje Bendiksby /AFP

Je jedenáctého března a Shani Davis opět vyskakuje na nejvyšší stupínek pro toho nejlepšího rychlobruslaře. Právě vyhrál závod světového šampionátu na trati 1 500 metrů.

,,Je krásné být zase mistrem světa, je to něco jako shrnutí celého roku, jak jsem byl dobrý. Vyhrávat mě nikdy neunaví. Lidé mě milují a já je. A proto se budu vždy snažit předvést na ledě to nejlepší," líčil chvilku poté Davis a na krku měl svou dvanáctou zlatou z velké akce.

00:00 / 00:00

050daa32.mp3

Jméno Shani mu vybral otec ze svahilského slovníku. Na sport měl mladý Davis talent, už ve třech letech se naučil stát na kolečkových bruslích. Pak zkusil brusle s noži a v šestnácti letech už cestoval po amerických akademiích za lepšími a lepšími podmínkami.

To vše dělal s vidinou získání medaile na domácí olympiádě 2002 v Salt Lake City. Ale po konfliktu s trenérem na něj nezbylo místo v nominaci štafetového závodu a na pětikilometrové trati neměl příliš šancí.

Od té doby Davis týmové závody nejezdí, ale také vyhrává jedno individuální klání za druhým. V roce 2006 se na olympiádě v Turíně stal prvním sportovcem černé pleti, který na Zimních Hrách zvítězil.

,,Jo, tenkrát to bylo moje první olympijské vítězství, splnil se mi sen. Zlatá medaile byla krásná odměna za všechnu dřinu, co jsem do toho vložil. Důkaz, že moje úsilí za to opravdu stálo," vzpomínal Davis, který k tomu v Turíně přidal i stříbro z patnáctistovky. A to samé, tedy zlato z kilometru a stříbro z o pět set metrů delší trati, vybojoval i o čtyři roky později ve Vancouveru.

,,Chci vyhrát co nejvíc medailí, samozřejmě na těchto dvou mých nejoblíbenějších tratích. A doufám, že teď po triumfu v závodě na tisíc pět set metrů se mi to samé povede i na olympiádě," usmíval se na mistrovství světa v Inzellu Shani Davis a bylo téměř jasné, kterou olympiádu osmadvacetiletý Američan myslí. Samozřejmě tu 2014 v ruské Soči.

,,Teď jsem ve formě, silný a lepší a lepší. Ale když bude možnost, budu moc rád, když tam zvítězím," doufal. Třeba se mu to premiérově podaří na jeden a půl kilometrové vzdálenosti.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít