Kombinaci pojedu naplno, říká Bank. Sám sobě slíbil, že na jistotu jezdit nebude

Další a možná poslední šance Ondřeje Banka. Můžeme tak překřtít dnešní alpskou kombinaci na mistrovství světa. Bojovník se zraněními, záhadnou chorobou a dalšími podobnými zásahy do sportovního života sklízí obdiv za všestrannost a ve 34 letech se usadil v lyžařské špičce. Stále mu ale uniká pro veřejnost nejviditelnější úspěch - medaile z velké akce. Dnes bude v americkém Beaver Creeku patřit k hlavním favoritům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Bank při sjezdu mistrovství světa v Beaver Creeku | Zdroj: Reuters

„I přes náročný program se cítím docela dobře. Chvíli si odpočinu, vypnu a vyjedu na kole,“ vypočítává Ondřej Bank, co všechno mu pomůže sebrat síly pro jeho hlavní disciplínu šampionátu.

Jeho sobotní dojezd do cíle sjezdu na senzační sedmé pozici a dnešní start s číslem 19 ve sjezdařské části kombinace dělí necelých 23 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Bank ví, že v kombinaci na MS bude nejdůležitější zajet co nejrychlejší čas ve sjezdu

Spousta dalších favoritů ale tenhle problém neřeší. Francouzi Alexis Pinturault a Victor Muffat-Jeandet, Američan Ted Ligety, Chorvat Ivica Kostelić - to všechno jsou Bankovi velcí soupeři, kteří sjezd nejeli a nutnosti bleskové regenerace, jež ztěžuje vysoká nadmořská výška, se vyhnuli.

„Zase nemá čas znervóznět a přemotivovat se. Je to daleko lepší než v Kitzbühelu, kde byl noční slalom a druhý den se jel sjezd. Teď je to naopak,“ připomíná trenér Tomáš Bank poslední závod v alpské kombinaci, kde jeho bratr Ondřej před šestnácti dny skončil třetí.

Bank přemluvil servismana a na nových lyžích si na MS dojel pro senzaci

Číst článek

Zdejší kombinace s lehčím slalomem než na záludném kitzbühelském kopci by měla českému sjezdaři sedět ještě víc. I proto, že v Kitzbühelu byl první částí kombinace místo sjezdu superobří slalom.

„To je rozdíl. I slalomáři v super-G jsou schopní jet dobře a ztráty jsou menší. Tady je sjezd taky těžký, ale dobří lyžaři jako je Pinturault to zvládnou dobře. Slalom je tady asi trochu jednodušší, což by mi mělo nahrávat,“ dodává 34letý český reprezentant.

Sjezdař Ondřej Bank u trati v americkém Beaver Creeku | Foto: Jan Kaliba

Zdá se tedy, že kromě únavy ze sjezdu jsou podmínky pro Bankův útok na medaili ideální. Kopec mu vyhovuje, má formu, je zdravý, takový mix už dlouho nepamatuje. Zbývají dvě zdánlivé maličkosti.

Bank zazářil na MS, ve sjezdu dojel sedmý. Na medaili ztratil čtvrt vteřiny

Číst článek

V prvním případě by bylo ideální zopakovat bravurní jízdu ze sobotního sjezdu.

„Taková jízdy by byla určitě dobrá. V kombinaci je prostor, dá se jet trochu jistější stopa. Pojedu ale naplno, na vítězství. Pro mě je nejdůležitější zajet co nejrychleji sjezd, v tomhle směru žádnou taktiku nemám. Čím víc slalomářům ujedu, tím lépe,“ uvědomuje si rodák ze Zábřehu.

Jízda na jistotu se Bankovi už několikrát vymstila

Taktizování zkušeného lyžaře v minulosti sráželo ve druhé, slalomářské části kombinace. Takže další maličkostí, která vede k první medaili z velké akce, je nezaleknout se, pokud bude závod po sjezdu ideálně rozjetý. A do slalomu, na který má natrénováno lépe než loni v olympijském Soči, se vrhnout po hlavě.

„Už zase myslím na taktiku, ale musím jet hlavně naplno. Už několikrát se mi vymstilo, že jsem jel na jistotu, hlavně ve slalomu. Sám sobě jsem slíbil, že už to nikdy neudělám,“ prozradil Bank.

Jak slib daný sobě samému plní, se uvidí dnes večer. Alpská kombinace začne sjezdem na trati v Beaver Creeku v 19 hodin.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme