Trenér biatlonistů Rybář před mužskou štafetou: taktika je držet se v kontaktu

Tomu se říká premiéra jak hrom! Biatlonistu Michala Krčmáře čeká ve 22letech první start na mistrovství světa a nebude to zrovna pro slabé nátury. Připíše si ho v domácím prostředí a hned jako finišman mužské štafety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tribuny a nad nimi rozhlasové kabiny | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

„Štafetu mám rád a jaký úsek pojedu? To je mi jedno. Kdyby bylo fakt na mě asi bych si stejně vybral ten čtvrtý, když už jsme u toho. Tohle ale rozhoduje trenér a já se přizpůsobím,“ smál se Michal Krčmář těsně předtím, než trenér Ondřej Rybář nominaci svým svěřencům oznámil.

Biatlonista přezdívaný Bimbo vytáhl loni na juniorském mistrovství světa českou štafetu ze čtvrtého místa ke stříbru, ale to není hlavní důvod jeho splněného přání. Ten hledejme v koučově taktice. „Budeme se snažit jet od začátku v kontaktu s nejlepšími.“

A jsme u dvou variant, které trenér jako Ondřej Rybář má. Když vybírá ze závodníků, kteří nejsou na stejné úrovni, může ty nejlepší poslat buď na začátek nebo na konec. Český kouč sáhnul po té první, a Michal Šlesingr to schvaluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se staví štafeta, zjišťoval na biatlonovém MS v Novém Městě reportér Jan Suchan

„Když se na začátku nebo v průběhu ztratí kontakt, tak na posledním úseku už není moc šancí co s tím udělat, protože většina dobrých štafet má na posledním úseku silné závodníky. Když dáme nejsilnějšího na konec a bude tam mezera, tak z toho horko těžko dokáže něco umazat.“

Michala Šlesingra trenér také potěšil, přál si štafetu rozjíždět, Jaroslav Soukup hlavně nechtěl finišovat, a tak je se třetím úsekem také spokojený.

Jen Ondřej Moravec si vysnil být tím posledním - stejně jako v bronzové smíšené štafetě, ale rozčilovat se coby druhý muž týmu rozhodně nebude. Jak říká Šlesingr, závodníci trenérovi do sestavy nemluví.

Strategie je trenérova doména

„Je to jeho strategie. To je to, v čem se on jako trenér může v závodě realizovat. Tohle jsou opravdu věci, které jsou na něm.“

Stejně jako zvážení možného rizika poslat benjamínka na psychicky nejnáročnější část závodu.

„Je takové rčení. Kdo se bojí, tak… (smích) Já si myslím, že Michal Krčmář by to měl zvládnout. Kdybych mu nevěřil, tak bych ho tam nedával,“ usmívá se Ondřej Rybář. Jestli taktiku s debutantem na posledním úseku vybral dobře, se uvidí po startovním výstřelu, který v Novém Městě na Moravě odstartuje mužskou štafetu v 15:15.

Jakub Kanta, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme