Polské ministerstvo přišlo s novým závěrem vyšetřování tragédie u Smolenska, údajně byla na palubě bomba

Komise polského ministerstva obrany (Podkomisja smoleńska) v den sedmého výročí katastrofy prezidentského letadla Tu-154M u Smolenska zveřejnila na tiskové konferenci závěry vlastního vyšetřování, které odporují oficiálním závěrům vyšetřování z roku 2011. Podle komise tragédie v roce 2010 nebyla nehodou. Za katastrofu podle ní mohou ruští dispečeři a výbuch bomby v trupu letadla. Letadlo, na jehož palubě byl prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, měla podle komise ještě při přistávání roztrhat exploze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z motorů letadla Tu-154M na místě katastrofy v roce 2010

Jeden z motorů letadla Tu-154M na místě katastrofy v roce 2010 | Foto: Creative Commons Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, Serge Serebro

Smolenskou leteckou katastrofu už oficiálně vyšetřila Komise pro vyšetřování leteckých nehod. V červenci 2011 zveřejnila takzvanou Millerovu zprávu, podle níž letadlo v husté mlze kleslo příliš nízko a srazilo se stromy.

Předseda první polské vyšetřovací komise Maciej Lasek nové tvrzení ministerstva obrany odmítnul. „Vidím, že je to chaos, nepochopení, anebo hůř – úmyslná manipulace a lež,“ řekl Lasek v Radiu TOK FM. Připomněl také, že žádný z členů komise ministerstva obrany nikdy neměl co do činění s vyšetřováním leteckých nehod.

„Nejpravděpodobnější příčinou exploze byla termobarická nálož a silná tlaková vlna, která ničila všechny překážky, roztrhala trup letadla, vytrhala sedačky a těla obětí, z nichž strhala oblečení,“ tvrdí závěry komise ministertsva obrany, kterou po vyhraných volbách jmenoval ministr Antoni Macierewicz z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Ten je dlouhodobým zastáncem teorie o atentátu.

Náboženství jménem Smolensk. Trauma z katastrofy i po sedmi letech ovlivňuje polskou politiku

Číst článek

Podle komise jsou vinni i ruští dispečeři, kteří měli posádce letadla úmyslně předávat špatné informace. „(Ruský major) Ryzenko systematicky polské posádce podával chybné údaje,“ zaznělo na tiskové konferenci, kde byly výsledky komise představeny.

Už před týdnem polská prokuratura ve znovuotevřeném vyšetřování obvinila dva dispečery a dalšího člověka, který byl v době nehody v kontrolní věži. Rusové měli uvést špatné údaje o výšce letadla a tvrdit Polákům, že letadlo letí v dobrém kurzu.

Dva a půl kilometru před letištěm pak mělo podle závěrů dojít „k sérii havárií na podvozku, výškoměru, levém motoru, levém generátoru a navigaci“.

Na základě experimentů a nového ohledání ostatků se podle zveřejněných závěrů letadlo rozpadlo už ve vzduchu. Dokázaly to prý pokusy na replice letadla. „Leccos nasvědčuje tomu, že 10. dubna 2010 na palubě Tupoleva došlo k výbuchu,“ shrnula zjištění komise.

Film, který prezentuje závěry komise ministerstva obrany:

Komise ministerstva obrany pro nové prozkoumání příčin smolenské katastrofy byla jmenována v únoru 2016 ministrem obrany Macierewiczem (PiS). Jejími členy se stali převážně členové bývalé parlamentní komise, kterou Macierewicz řídil v minulém volebním období Sejmu. O tom, jak strana PiS pracuje se „smolenským náboženstvím“ jsme psali zde.

Polsko obvinilo z pádu prezidentského speciálu u Smolensku ruské letové kontrolory

Číst článek

Podle oficiální verze vyšetřování z roku 2011 kvůli husté mlze a sérii ochybení na polské i ruské straně narazil Tupolev křídlem do břízy, což způsobilo odlomení části křídla, letadlo poté začalo rotovat a při dopadu ve vysoké rychlosti se rozlomilo. Millerova zpráva zdůraznila, že přístroje pro záznam zvuku a parametrů letu teorie o výbuchu na palubě letadla nepotvrdily.

Oficiální vyšetřování politici Práva a spravedlnosti (PiS) dlouhodobě rozporují a politicky využívají, odpůrcem verze o nehodě je i bratr zemřelého prezidenta Jarosław Kaczyński, předseda PiS.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme