Trump jednal se Si. Bílý dům hlásí, že prezidenti překonali rozpory

První páteční jednání amerického a čínského prezidenta přineslo utužení vzájemných vztahů. Alespoň podle prohlášení z Washingtonu. Vztahy obou zemí byly v posledních měsících napjaté, a to především kvůli Trumpově volební kampani, v níž na Čínu otevřeně útočil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevíme, co si Donald Trump s prezidentem Si Ťin-pchingem řekli, ale úder na Sýrii zřejmě na čínského hosta zapůsobil | Foto: Alex Brandon | Zdroj: ČTK

Na programu jednání, které bylo zastíněno americkým raketovým útokem v Sýrii, měly být podle Bílého domu především obchodní a ekonomické vztahy, ale i severokorejské vojenské provokace.

„Dosáhli jsme ohromného pokroku v našem vztahu s Čínou,“ řekl Trump po dnešním společném jednání prezidentů a ministerských delegací v jeho floridském sídle Mar-a-Lago. „A učiníme i další pokroky. Vztah, který jsme si s prezidentem Sim vybudovali, je podle mě výjimečný,“ citovala Trumpa agentura Reuters.

Adam Černý: Donald Trump a Si Ťing-pching poprvé tváří v tvář

Číst článek

Podrobnosti o průběhu jednání zatím nejsou známy. Podle slov ministra zahraničí Rexe Tillersona prezident Trump zmínil obavy z dopadu čínské ekonomiky na americká pracovní místa. Také se s čínským prezidentem shodli na hlubší spolupráci v otázce jaderného programu Severní Koreje. Si také do budoucna pozval Donalda Trumpa do Číny.

Trump během loňské předvolební kampaně ostře kritizoval americké firmy za využívání levných čínských surovin či pracovní síly. Rovněž sliboval, že uvalí vysoká dovozní cla na čínské výrobky, aby pomohl americkému hospodářství a zajistil nová pracovní místa.

Čínu rovněž obviňoval z měnové manipulace a hrozil, že nemusí akceptovat politiku jedné Číny, kterou Spojené státy dosud uznávaly.

V posledních týdnech však ostrou rétoriku zmírnil a už ve čtvrtek po první pracovní večeři s čínským lídrem se vyjadřoval výhradně pozitivně. Krátce po této úvodní schůzce však světu oznámil, že udeřil na Sýrii, což podle amerických komentátorů nebylo náhodné načasování. Někteří analytici to vysvětlují jako vzkaz Pekingu, že Spojené státy jsou schopny podobně silově řešit i problémy v Severní Koreji, pokud jim Čína nebude ochotna pomoci s diplomatickým řešením.

ČTK, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme