Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov.
První gravitační úložiště elektrické energie chce v Česku vybudovat skotská společnost Gravitricity. Pokud bude technologie úspěšná, mohla by vzniknout na dalších místech.
Přípravné práce by trvaly šest let včetně zajištění pracovní síly. „Zapotřebí by na to bylo postupně přes dva tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole,“ říká mluvčí Diama Jana Dronská.
První plány s možnostmi nového využití dolů na povrchu budou hotové ještě letos. Musí se to celé stihnout, než se doly zasypou. Zčásti ale budou i dál sloužit energetice.
„Necháváme ten termín otevřený, rozhodně ne letos. Nejbližší možný termín je konec roku 2022, to není ještě úplně definitivně stanovené,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu.
Podle plánu pokračuje postupný převod šachet ze společnosti OKD pod státní podnik Diamo. Už je ale jasné, že tradiční vytěžení posledního vozíku ovlivní protiepidemická opatření.
Společnost chce testováním zajistit bezpečnost a zdraví zaměstnanců a jejich rodin. Zároveň tento krok umožní vedení firmy opětovně zahájit provoz beze strachu z nekontrolovatelného šíření viru.
Po několikatýdenní odstávce začně společnost OKD opět těžit uhlí. Každého svého zaměstnance bude pravidelně jednou za 14 dní testovat na koronavirus. Náklady na testy bude hradit OKD.
Ministerstvo zdravotnictví představilo koncept semaforu pro Českou republiku minulý týden. Epidemiologická situace v Česku se teď podle hygieniků regionálně liší.
Celkem prošlo testem 2700 vzorků. Všechny potvrzené případy nákazy pocházely z dolu ČSM. Oproti prvnímu testování je podle ministra zdravotnictví Vojtěcha počet nově potvrzených případů velmi nízký.
Moravskoslezská hygienická stanice v pátek bez předchozího upozornění vydala mimořádná opatření, kterými například zakázala hromadění lidí. Za překotné jednání se na ně snesla vlna kritiky.
Lidé v Moravskoslezském kraji musí nasazovat roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Restauratéři musí mít přes noc zavřeno a venkovních akcí se se může účastnit nanejvýš sto osob.
Přerušení provozu se týká dolů ČSM-Jih, ČSM-Sever a ČSA a je nadále platné i pro Důl Darkov. V něm byla těžba kvůli vyššímu počtu nakažených zaměstnanců ukončena již 22. května.
Nařízení se týká všech zaměstnanců firmy a lidí, kteří pro ni pracují ve všech provozech a pracovištích na Karvinsku, vyjma Dolu Darkov, kde se už dělalo plošné testování.
Opatření souvisela s ohniskem nákazy nemoci covid-19 v karvinském Dole Darkov společnosti OKD. Kvůli tomu se 25. května neuvolnila část opatření, která se rušila jinde v Česku.
„Další případy se zpracovávají průběžně,“ uvedli hygienici. Na Dole Darkov skončilo druhé plošné testování zaměstnanců. V této etapě byly odebrány vzorky celkem 1705 lidí.
Epidemiologové ale upozorňují na to, že celková plošná statistika už není úplně relevantní a za současné situace má smysl zaměřit se na monitoring na lokální úrovni.
Denní přírůstky nakažených se v tomto týdnu drží pod šedesátkou. Celkem bylo v zemi od začátku epidemie zjištěno 9200 nemocných, z toho přes 70 procent z nich se už vyléčilo.
Důl Darkov stojí, respektive je utlumena těžba, protože důl se „jen tak vypnout“ nedá. Hygienici teď připravují druhé kolo plošného testování pro asi dva tisíce lidí.
„Výkon služby v této oblasti máme nadále zajištěn působností celoměstských útvarů a dále posilujeme výkon služby i z jiných oblastí,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava ve středu Machů.
Mezi nově potvrzenými případy je 27 zaměstnanců a deset jejich příbuzných. Statistiku doplňují čtyři nakažení pracovníci firem, které na dole pro OKD pracují. Školky jsou uzavřené v Českém Těšíně.