Česko rozdělil koronavirový semafor. Většina nakažených připadá na Prahu a Moravskoslezský kraj

V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, těch je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace.

Praha (Aktualizováno: 13:23 3. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První semafor Česka vycházející z dat k 31. týdnu. Zelených je devět okresů.

První semafor Česka vycházející z dat k 31. týdnu. Zelených je devět okresů. | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Země je podle semaforu rozdělena do čtyři kategorií: bílé, zelené, žluté a červené. Semafor vychází z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky a ministerstvo jej bude aktualizovat každý týden.

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou výsledkem týdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni je výstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ řekla na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Článek pokračuje pod online reportáží:

„V tomto týdnu (24.7.-31.7., pozn. red.) je situace relativně klidná. Ohniska jsou ve stupni jedna, tedy bez komunitního přenosu. Praha a Moravskoslezský kraj se pohybují na hraně mezi stupni jedna a dva,“ pokračovala Rážová.

„Epidemiologická situace v Česku je dobrá. Je vidět, že viry a respirační onemocnění nemizejí a neschovávají se, vir v populaci zůstal. Zachytáváme lokální ohniska, které jsou tvořeny asymptomatickými případy nebo lehkými průběhy onemocnění,“ řekl pak na tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Těžká onemocnění má podle něj Česko v jednotkách případů a zátěž jednotek intenzivní péče je téměř zanedbatelná.

Kritika z Prahy

Ministerstvo zdravotnictví představilo koncept semaforu pro Českou republiku minulý týden. Zároveň ukázalo zkušební mapu země na základě tehdejších dat. Většina okresů byla bílá, naopak červenou barvu neudělili odborníci žádnému.

Žlutou barvou hygienici minulý týden ve zkušebním semaforu vyznačili Prahu, což kritizoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti) i ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová, podle které by se Praha měla hodnotit dle jiných kritérií než menší města.

„Kritéria, která rozhodují o zařazení, jsou subjektivně postavená, na rozdíl od ostatních, která ale hrají jen vedlejší roli,“ řekl Hřib.

Vojtěch představil semafor s rizikem nákazy koronaviru pro Česko. Jak bude fungovat?

Číst článek

V prvním oficiálním semaforu pak byla Praha zařazena mezi zelené okresy. „Praha dlouhodobě kolísá na hraně rizika komunitního šíření. 18 procent zjištěných nákaz nemá jasně zjistitelný původ, situace je ale kontrolovaná a lepší se. Trendy nikterak neeskalují, počty hospitalizovaných prudce nestoupají,“ uvedla Rážová. 

Pražská hygienička Jágrová pak uvedla, že pro Prahu není problémem samotný semafor, ale opatření, která obsahuje. „Když je cluster v Kutné Hoře, dává smysl zakázat návštěvy v nemocnici. V Praze, kde je několik velkých fakultních nemocnic to smysl nedává. Proto jsme rovnou přistoupili k preventivnímu nošení roušek,“ řekla.

Epidemiologická situace v Česku se teď podle hygieniků regionálně liší. Celkově je dobrá, ale vyskytují se lokální ohniska nákazy. Jedno z největších se nedávno objevilo v pražském nočním klubu Techtle Mechtle, kde hygienici evidují asi 165 nakažených.

Další ložiska jsou také na Prachaticku nebo Jihlavsku. Předtím se nákaza šířila hlavně v Moravskoslezském kraji na Dole Darkov a na Dolech ČSM.

zit, aku, vin, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme