Česko si připomíná den upálení mistra Jana Husa. Kritika církve odsoudil koncil před 607 lety

6. červenec 1415 je jedním z historických dat, která si ze školy nejspíš všichni pamatujeme velmi dobře. Je to den upálení mistra Jana Husa v Kostnici při církevním koncilu. Ten ho jako kacíře odsoudil k smrti, protože odmítl odvolat své učení o nápravě katolické církve, která tehdy zažívala morální úpadek. Husova smrt nakonec vyvolala husitskou revoluci.

Tento článek je více než rok starý.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pravda vítězí. Slavné heslo reformátora a kazatele Jana Husa je napsané na prezidentské standartě. Jan Hus se narodil v Husinci u Prachatic a podle biskupa plzeňské diecéze Československé církve husitské Filipa Štojdla byl mimořádně úspěšný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Připomínáme si den upálení mista Jana Husa, více si poslechněte v reportáži Daniely Tollingerové

„Byl kazatelem v Betlémské kapli, měl plno a lidé ho poslouchali, viseli mu doslova na rtech. Byl zpovědníkem královny a dokonce rektorem Pražské univerzity. A dokázal se své kariéry a růstu vzdát pro jednu jedinou věc, a to byla Boží pravda,“ řekl Radiožurnálu.

Jan Hus se inspiroval učením reformátora Johna Wycliffa. Ostře kritizoval poměry v katolické církvi, která se obohacovala prodáváním odpustků. Upozorňoval na její morální úpadek, za který podle historika Martina C. Putny částečně mohl i Karel IV.

„Jeden z důvodů zvlčení kléru a nespokojenosti veřejnosti byla právě příliš velká moc a sláva církevních institucí, které země nebyla schopna táhnout. V tomto smyslu by se tedy dalo říci, že za to vlastně mohl Karel IV.,“ popsal Putna.

Kostnice si připomíná 605 let od upálení mistra Jana Husa. Kvůli koronaviru však jen v komorním duchu

Číst článek

Církev Husa kvůli jeho kritice označila za kacíře, jeho učení za herezi a vyloučila ho ze svého společenství. Přesto se Hus v listopadu 1414 dostavil na kostnický koncil, aby se tam z nařčení očistil. Když odmítl své učení odvolat, koncil po několika měsících rozhodl o jeho upálení.

Světec nebo kacíř

Podle historičky Evy Doležalové Jan Hus českou společnost napříč věky rozděloval.

„Na jedné straně se okamžitě vytvořil obraz Jana Husa jako světce a mučedníka. Proti němu se vytvořil obraz kacíře, který se proměnil ve škůdce a způsobil to, co dnes označujeme jako husitské války, zkázu království a poté také zánik velké slávy Lucemburské doby,“ řekla.

Postavu Husa jako sociálního reformátora zneužili ve dvacátém století třeba i komunisti.

Daniela Tollingerová, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme