Opravoval sklípek a našel kosti mamutů. ‚Myslel jsem, že je to dřevo,‘ říká rakouský vinař

Muž, který v Rakousku renovoval svůj vinný sklep, našel pozůstatky prehistorických mamutů. Všímá si toho BBC. Vědci z Rakouského archeologického ústavu Rakouské akademie věd označili nález za senzaci.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na kosti mamutů narazil vinař Andreas Pernerstorfer ve svém vinném sklepě v obci Gobelsburg v okrese Krems západně od Vídně. Podle odborníků může jít o pozůstatky nejméně tří mamutů. Stáří kostí odhadují až na 40 tisíc let.

Archeologové objevili další záhadný římský dvanáctistěn. Nikdo neví, k čemu sloužil

Číst článek

„Myslel jsem, že je to jen kus dřeva. Ale pak jsem ho trochu vyhrabal a vzpomněl jsem si, že dědeček v minulosti říkal, že našel zuby. A pak mě hned napadlo, že je to mamut,“ řekl vinař Andreas.

„Během výkopových prací byly dotyčné sklepy zcela vyklizené. Jiné srovnatelné nálezy v Rakousku a sousedních zemích byly většinou vykopány nejméně před 100 lety a pro moderní výzkum jsou z velké části ztracené,“ uvedla Rakouská akademie věd v prohlášení.

Objev vyvolává podle BBC u vědců otázky o tom, jak lidé v době kamenné lovili mamuty. Výzkumníci předpokládají, že mamuti mohli zemřít na místě nálezu kostí – zvířata tam zahnali lidi, kteří na ně pravděpodobně nastražili past.

Po vykopání budou kosti převezeny do Vídeňského přírodovědného muzea, kde budou podle Rakouské akademie věd restaurovány.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme