Archeologové objevili další záhadný římský dvanáctistěn. Nikdo neví, k čemu sloužil

V malé vesnici Norton Disney v hrabství Lincolnshire objevili amatérští archeologové velmi vzácný římský dvanáctistěn. Rituální předmět, hrací kostka nebo pouhá ozdoba – nad účelem předmětu si lámou hlavu odborníci i amatérští nadšenci. V Evropě bylo objeveno asi 130 těchto záhadných artefaktů ze slitiny mědi, z toho 33 v Británii. O posledním nálezu informuje Radio Wave s odkazem na CNN.

Norton Disney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologie

V římské literatuře nejsou známy žádné popisy ani kresby dvanáctistěnů (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Je to naprostý unikát,“ řekl Richard Parker, tajemník skupiny Norton Disney History and Archaeology Group. Na rozdíl od jiných nálezů je nepoškozený.

„Náš dodekaedr je v naprosto báječném stavu. Ti, kdo ho používali, si ho zjevně velmi cenili,“ řekl Parker pro CNN. „Musel existovat velmi důležitý důvod, aby byl uložen do země právě tímto způsobem.

Dvanáctistěn z Norton Disney je jedním z největších objevů svého druhu – měří 8 centimetrů na výšku a váží 254 gramů.

Parker uvedl, že v římské literatuře neexistují žádné popisy dodekaedru a ani na mozaikách nebyl zobrazen. „Dosud objevené dvanáctistěny mají různou velikost. To znamená, že nesloužily k měření,“ vysvětlil.

Replika sochy ze 4. století. Třináctimetrovému císaři Konstantinovi nesahají lidé ani do poloviny lýtek

Číst článek

„Protože náš nález není poškozený a nemá žádné známky opotřebení, je nepravděpodobné, že by sloužil jako nástroj,“ dodal.

Historici navzdory rozsáhlému výzkumu stále s určitostí nevědí, k čemu záhadné dvanáctistěny sloužily. Skupina archeologů Norton Disney má ale jednu pracovní teorii.

„S největší pravděpodobností se jednalo o nějakou formu náboženského nebo rituálního předmětu,“ vysvětluje Parker. „Římané byli velmi pověrčiví a obecně vyžadovali znamení, která jim umožňovala rozhodovat se v každodenním životě.“

Paradoxně na území samotného Říma nebyl dosud nalezen dvanáctistěn ani jediný. V římské literatuře nejsou známy žádné popisy ani kresby těchto dvanáctistěnů. Dodekaedry tak zůstávají mystériem.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme