Letošní květen byl v Česku teplotně normální. Pršelo méně než obvykle, nejvíce deště naměřili v Beskydech

Letošní květen byl v Česku teplotně normální, srážek ale spadlo méně, než bývá pro pátý měsíc v roce obvyklé. Průměrná měsíční teplota 12,6 stupně Celsia byla o půl stupně nižší než takzvaný normál, který meteorologové počítají z hodnot za roky 1991 až 2020. Měsíční úhrn srážek 43 milimetrů představuje 61 procent normálu. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval Český hydrometeorologický ústav.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Na území Čech i na území Moravy a Slezska byla letos v květnu průměrná měsíční teplota vzduchu shodná (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na území Čech i na území Moravy a Slezska byla letos v květnu průměrná měsíční teplota vzduchu shodná.

Po většinu minulého měsíce bylo chladněji, než je obvyklé. Nejdelší období s teplotami pod normálem bylo ve dnech 13. až 20. května, naopak od 21. do 24. května panovalo teplé období, kdy maximální denní teplota vzduchu na mnoha stanicích překročila letních 25 stupňů Celsia.

Poté následoval další pokles teploty, období s teplotami pod normálem pak trvalo do konce měsíce.

Nerovnoměrné srážky

Nejteplejším květnovým dnem byl 22. květen, kdy teplota na stanici Plzeň - Bolevec vystoupala na 29,1 stupně Celsia. Nejnižší minimální denní teplotu, minus 7,5 stupně, naměřili meteorologové 9. května na stanici Kořenov - Jizerka.

Koncem týdne se v Česku objeví přeháňky a bouřky. Meteorologové očekávají místy až 28 stupňů Celsia

Číst článek

„Pokud uvažujeme i stanice mimo standardní síť Českého hydrometeorologického ústavu, nejnižší minimální denní teplota vzduchu minus 8,6 stupně byla naměřena na stanici Kořenov, Jizerka, rašeliniště ve stejný den,“ uvedli meteorologové v tiskové zprávě.

Květnové srážky byly prostorově nerovnoměrné, nejvíce pršelo v Beskydech, kde stanice naměřily přes 140 milimetrů. Vyšší srážkové úhrny byly zaznamenány také na celé Moravě a na jihu Čech. Naopak v oblasti Českého středohoří a v podhůří Krušných hor spadlo srážek nejméně.

Sníh se v květnu vyskytoval už jen v nejvyšších polohách Krkonoš. Na stanici Labská bouda leželo první květnový den 74 centimetrů sněhu a na stanici Luční bouda 32 centimetrů. Na ostatních horách se sněhová pokrývka už nevyskytovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme