Severní Čínu zasáhla nejhorší písečná bouře za deset let. Silný vítr přivál písek z pouště Gobi

Sever Číny včetně metropole Pekingu v pondělí zasáhla písečná bouře, která je podle meteorologů nejhorší za poslední desetiletí. Kvůli písku, který z pouště Gobi přivál silný vítr, byly zrušeny stovky letů, informovala agentura Reuters. Očekává se, že se písečná bouře posune jižně k deltě řeky Jang-c’-ťiang a pomine během středy až čtvrtka, uvedlo čínské ministerstvo životního prostředí.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle meteorologů písek a prach zasáhne 12 provincií a regionů od Sin-ťiangu v severozápadním cípu Číny po nejvýchodnější provincii Chej-lung-ťiang.

„Je to nejintenzivnější písečná bouře v naší zemi za posledních deset let, která navíc pokryje nejširší oblast,“ napsal na své webové stránky čínský národní meteorologický úřad.

Dvě mezinárodní pekingská letiště k poledni místního času (05.00 SEČ) zrušila kolem pětiny letů, písek také v hlavním městě zkomplikoval pozemní dopravu, píše agentura AP.

Písečné bouře jsou v březnu a v dubnu v Pekingu poměrně časté, a to kvůli blízkosti rozlehlé poušti Gobi, jež se rozkládá přes sever země a Mongolsko. Svůj podíl na tom má i odlesňování a eroze napříč severní Čínou, podotýká Reuters. Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů či ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme