Žirafy nemají dlouhé krky kvůli pastvě. Podle nejnovější studie se vyvinuly na souboje o samice

Každý slyšel už ve školce, že se u žiraf vyvinuly dlouhé krky, aby dosáhly na ty nejlepší listy na vrcholcích stromů. Přeslazený disneyovský darwinismus. Důvodem nebyla touha po lepší večeři, ale agresivita samců. Napsali to autoři studie, o níž informoval list Haarec.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Souboj samců moderních žiraf (nahoře) a jejich předků jménem Discokeryx xiezhi (dole), kteří žili v Číně před 17 miliony lety

Souboj samců moderních žiraf (nahoře) a jejich předků jménem Discokeryx xiezhi (dole), kteří žili v Číně před 17 miliony lety | Foto: Wang Yu a Guo Xiaocong | Zdroj: Reuters

„Na tom, že se u žiraf vyvinuly dlouhé krky, má podíl soupeření samců,“ napsali ve své studii v časopise Science Š Čchi-wang a Tchao Teng z čínské akademie věd a Jin Meng z amerického muzea přírodní historie spolu s dalšími kolegy.

Trpasličí žirafa překvapila vědce. Zprvu se domnívali, že šlo o úpravu fotek. Savec má ale kratší nohy

Číst článek

Sladké obrázky mírných žiraf uštipujících nejjemnější lístky z vrcholků porostu, zatímco zlomyslné kozy a nenasytní jeleni se o pastvu přetahují dole u země, podporují teorii o dlouhém krku a dosažitelnosti potravy.

Podle nové studie je ale pravda taková, že se u žirafích samců vyvinuly dlouhé krky, aby se mohli navzájem účinněji rvát. Proč? Kvůli dámě.

Pro tuto teorii mluví objev dříve neznámého předka dnešních žiraf, který žil před 17 miliony let v současné Číně a na hlavě měl něco jako kostěnou helmu. Takže to, že dnes vídáme žirafy vysoké i šest metrů, není jenom výsledek touhy po zelenější pastvě.

Teorie „krku za sex“ u žirafovitých koluje delší dobu, omračující lebku – doslova i přeneseně – měl jeden z nejranějších druhů Bramathereium, který obýval území od Indie po Turecko.

Teď vědci objevili rovněž vyhynulého Discokeryxe xiezhi, který se vyznačoval velmi silnou lebkou zakončenou na vrcholku helmou v podobě disku. Tento druh měl také zesílené krční obratle a nejkomplikovanější spojení mezi hlavou a krkem, jaké bylo u savců dosud popsáno.

Podle Š Čchi-wanga odkazuje silná kost na hlavě k tomu, co se jako rohy vyvinulo u volů nebo nosorožců nebo jako paroží u jelenů a růžky u současných žiraf.

Brutální souboje o samice

U Discokeryxe xiezhi se jako u jediného objevuje konečná adaptace na hlavové souboje. „Disco“ v jeho názvu odkazuje na kulatý plát a „keryx“ na roh, takže už jméno naznačuje brutální souboje, jež se u dnešních žiraf proměnily v údery krků.

Pytláci v Keni zabili samici bílé žirafy a její mládě. Podle ochránců přírody může zbývat poslední

Číst článek

Soupeři bojující o samice při nich svá mohutná těla uzemní pevným postojem dlouhých nohou a prudce zmítají hlavami, aby se navzájem zasáhli růžky. Ano, dnešní žirafy jich mají na hlavách až pět.

Teorie o příčině zvláštní anatomie žiraf spadá do otázek, proč má zebra pruhy, a obojí je nevyjasněné. S nálezem Discokeryxe xiezhi se teď ve vědeckém světě kyvadlo přesunulo k zastáncům teorie o vlivu boje o samici. Podle vědců je pro hlavové souboje s rychlými údery důležité zesílené skloubení mezi atlasem a kostí týlní a také meziobratlové spoje.

Z rozboru zubní skloviny se snažili určit, čím se discokeryx živil. Soudí, že se pásli na velkém prostoru, ale mohli být vázáni i na specifický druh pastvy, což je pro jejich teorii rozhodující.

Období klimatického ráje

Vývoj žirafovitých je svázán s ekologií. Discokeryx xiezhi se objevil v době klimatického ráje, který nastal po dlouhém období sucha a kdy se příroda hemžila zvířectvem.

Žirafy z africké přírody zmizí do 30 let, varují vědci. Decimují je pytláci i změna životního prostředí

Číst článek

V té době existovaly nejméně dva další druhy žirafovitých a delší krky je mohly zvýhodnit při pastvě ve vyšších patrech. Schopnost zajistit i dostatek kvalitní potravy měla za následek zintenzivnění sexuálních soubojů, což vedlo k dalšímu rozvoji extrémnosti tvaru krků.

Krátce řečeno svědčí helma a krk o tom, že byl Discokeryx xiezhi násilnický surovec a kombinace jeho specifického stylu pastvy a lítého boje o samice vedla k prodloužení krku a k dnešní éterické podobě žirafy.

Dnes tento druh žije jenom v Africe a v zoologických zahradách. Kde jeho vývoj začal, není jasné. Podle nové studie se našly fosilie prvních žirafovitých staré 18 milionů let v Libyi a Namibii.

Kosti druhů, jež žily později, se nyní našly i v Číně, takže není jasné, zda se žirafí pouť začala v Africe nebo Eurasii. Jisté ale je, že když se začne žirafa bít, je lepší být i se svou hlavou daleko od ní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme