Přes 850 000 infikovaných počítačů. Za spolupráce Avastu a FBI zničila Francie hackerskou operaci

Francouzská policie zneškodnila hackerskou operaci, při níž bylo infikováno více než 850 000 počítačů, převážně v Latinské Americe. Na podezřelou aktivitu francouzské úřady upozornil český výrobce antivirového softwaru Avast. Informovala o tom ve středu agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo antivirové společnosti Avast | Zdroj: Avast

Francouzská policie případ začala řešit loni na jaře poté, co jí česká firma Avast informovala o počítačovém červu, známému jako Retadup, který byl kontrolován ze serveru v okolí Paříže.

Druhý den na londýnské burze. Akcie Avastu kolísají, experti mluví o úspěchu

Číst článek

Francouzské oddělení pro kybernetickou bezpečnost následně podniklo protiútok s pomocí americké FBI. Podle francouzských úřadů šlo o první podobný případ. „Je to obrovská operace vzhledem k počtu infikovaných počítačů,“ uvedl Gerome Billois, francouzský expert na kybernetickou bezpečnost.

Policie nejprve vytvořila kopii serveru, který stál za útokem. To jí pak umožnilo se do serveru nabourat a převzít kontrolu. Následně dostali majitelé nakažených počítačů pokyn odinstalovat malware Retadup, který podle policie umožnil pirátům vytvořit kryptoměnu Monero. Policie má zároveň podezření, že Retadup byl použit i k jiným útokům, včetně krádeže dat.

CIA se do českého Avastu nedostala. Nebyli schopni najít významnou slabinu, tvrdí společnost

Číst článek

„Neklikejte na odkazy, pokud nevíte, kdo vám e-mail poslal,“ uvedl plukovník Jean-Dominique Nollet, který stojí v čele francouzského oddělení pro kybernetickou bezpečnost C3N.

„Neklikejte ani na přílohy a používejte aktualizované antivirové programy,“ doplnil. „Snažte se na internetu nedělat nic hloupého,“ zdůraznil.

Podle Avastu nemělo antivirový program téměř 85 infikovaných počítačů. Ty ostatní je sice měly, ale byly deaktivovány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme