Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Podvodníci zneužívají úmrtí papeže Františka. Podobné praktiky se objevily po smrti britské královny

Na internetu se v souvislosti s pondělním úmrtím papeže Františka rozšířily podvody a podvodné stránky, které se snaží oklamat uživatele a vylákat z nich citlivé údaje. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedli zástupci společnosti Check Point Software Technologies, která se zaměřuje na ochranu před kybernetické útoky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na počítači (ilustrační foto)

Na internetu se v souvislosti s pondělním úmrtím papeže Františka rozšířily podvody (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Počet kybernetických podvodů vzrůstá podle odborníků často poté, co se stane nějaká významná událost.

5:32

Kriminalita přechází do digitálního prostředí. Musíme bojovat ohněm proti ohni, říká šéf NÚKIB

Číst článek

„Nejde o novou taktiku, stejný vzorec chování jsme viděli i po úmrtí britské královny Alžběty II. nebo při nejrůznějších přírodních katastrofách a globálních krizích. Kyberzločinci vytváří podvody, dezinformace a malwarové kampaně a snaží se parazitovat na zvědavosti a emocích,“ varoval Daniel Šafář z firmy Check Point Software Technologies.

Podvody podle expertů obvykle začínají dezinformačními kampaněmi na sociálních sítích, které šíří nepravdivé obrázky generované umělou inteligencí. Snaží se tím upoutat pozornost uživatelů a přimět je, aby hledali další informace nebo klikli na odkaz v obrázku či příspěvku.

Lidé pak mohou být přesměrováni na podvodné webové stránky, které slouží ke krádežím dat nebo finančním podvodům.

Podvodné stránky sbírají informace

Mezi další taktiky kyberzločinců patří podvodné stránky, které po navštívení spustí na pozadí příkazy, které shromažďují informace. Cílem je získat co nejvíce dat o uživatelích pro vytvoření cílené phishingové kampaně nebo tyto informace prodat na darknetu, popsali odborníci.

3:18

Hraje vaše dítě Minecraft? Dejte si pozor na podvodné ‚cheaty‘ a nastavte pravidla, radí Antivirus

Číst článek

Při phishingu se podvodníci s použitím podvržených webů snaží přimět uživatele k zadání přístupových hesel nebo údajů k bankovní kartě, které pak zneužijí. Darknet je skrytá část internetu, která poskytuje uživatelům anonymitu a odehrávají se zde i nelegální aktivity.

Není výjimkou, že si kyberzločinci zaplatí to, aby se jejich podvodné stránky umístily ve vyhledávači mezi legitimními výsledky, uvedla Check Point Software Technologies.

Budí pak dojem, že jde o důvěryhodné weby. To podle expertů pomáhá útočníkům šířit škodlivý software, krást přihlašovací údaje nebo další citlivé informace.

Nejlepší obranou je podle Šafáře informovanost a vzdělávání uživatelů a preventivní zabezpečení, které prověří weby a zablokuje škodlivé odkazy.

„V dnešní době sofistikovaných hrozeb se už není možné spoléhat jen na to, že podvody a hrozby sami poznáte. Důležité je také pravidelně aktualizovat systém a aplikace, aby nemohlo dojít ke zneužití známých zranitelností,“ dodal Šafář.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme