Bezpilotní lovec. Vědci z ČVUT vytvořili stroj, který umí zachytávat drony do sítě

Cizí dron nad letištěm nebo stadionem může znamenat nezodpovědného majitele toužícího po exkluzivních záběrech, ale i vážné teroristické nebezpečí. Zbavit se jej dá sestřelením ze země nebo narušením komunikace s pilotem. Obojí má ale svá rizika. Padající dron může ohrozit lidi. A ne vždy je stroj řízen na dálku. Výzkumníci z ČVUT ale mají řešení. Vyvinuli lovce dronů. Po sérii prototypů teď poprvé představili hotový stroj.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový dron, který vyvinuli výzkumníci z ČVUT

Nový dron, který vyvinuli výzkumníci z ČVUT | Zdroj: FEL ČVUT

„Právě rozbalujeme náš exponát, což je produkční prototyp našeho dronu pro odchyt jiných dronů, které nemají létat nad pozemky, které máme chránit,“ představuje Radiožurnálu dron na veletrhu IDET, kde má přístroj svou premiéru, Tomáš Báča.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výzkumníci z ČVUT mají řešení, jak odchytit drony do sítě. Více si poslechněte v reportáži Martiny Pouchlé

Ten se na vývoji softwaru, který dron řídí, podílí: „Nejtěžší je, že je to zcela nový problém. Většina dnešních dronů není programována, aby sledovala jiné malé pohybující se objekty. Když už dnešní drony umí sledovat, tak typicky umí sledovat třeba člověka, který chodí po zemi. A je velmi těžké zařídit, abychom byli schopni sledovat ten druhý dron a připravit se například v našem případě na vystřelení sítě, která má ten druhý dron odchytit.“

Stroj disponuje osmi karbonovými rameny, která jsou zakončena ohebnými vrtulemi. Celý dron má průměr přibližně metr a půl a je schopen přežít i poškození některého z motorů. Ty jsou přizpůsobeny tomu, aby mohly pracovat i v náročných podmínkách, jsou odolné proti vodě a prachu. Tělo uprostřed chrání elektroniku i síť.

„Naše helikoptéra se přiblíží, vystřelí síť a chytí cíl. Ten zůstane viset v podvěsu na lanku na helikoptéře, takže nikoho nezraní, nespadne tam, kam nemá – na jedoucí auta nebo kamkoliv – což je velká výhoda našeho systému oproti ostatním řešením. A dokáže se i bezpečně buď vrátit na základnu, nebo odletět do bezpečné vzdálenosti a přistát na místě, kde nikdo není. A helikoptéra potom může být podrobena testování, jestli tam není bomba a podobně,“ vyzdvihuje přednosti lovce dronů Martin Saska.

Z Prahy rovnou na pláž? Češi vyvíjejí létající taxík. První pilotovaný prototyp může létat do dvou let

Číst článek

Název Eagle.One získal dron jako poctu ptačím kolegům, které některá letiště k odchytu nepřátelských dronů skutečně používají. „Sokolové, kteří jsou na to většinou používáni, jsou vybaveni speciálním brněním, aby se nezranili o vrtulky helikoptér. A pro ně je vcelku překvapivě jednoduché cizí helikoptéru opravdu zachytit do svých pařátů. Jenže podle našeho názoru jsme v 21. století. A využívat ptáky pro něco, na co už technologie existují, je krok zpátky,“ dodal Saska.

O nasazení teď ČVUT jedná s pražským letištěm nebo s vězeňskou službou. Ta by ráda v budoucnu zabránila, aby drony přinášely vězňům mobilní telefony nebo třeba zbraně.

Do myšlenky se zapojuje také Vojenský technický ústav (VTÚ), který pracuje na vlastním řešení. „Antidronová ochrana je tématem, které se musí řešit, protože zneužívání dronů je fenoménem dnešní doby,“ tvrdí ředitel Jiří Protiva.

Chybí legislativa

Antidronová ochrana ale naráží na legislativní překážky, protože současné zákony pokulhávají za technickým pokrokem.

Český radiolokátor Věra by dokázal ochránit letiště před drony. Je to ale vojenský systém

Číst článek

„My jako VTÚ se snažíme i prostřednictvím spolupráce s Řízením letového provozu, s Úřadem civilního letectví posunout problematiku dopředu a snažíme se i na bázi parlamentních diskusí řešit legislativu, aby složky, které mají chránit nějaká zájmová území, taková řešení mohly využívat,“ dodal Protiva.

Mezitím mají o ochranu před cizími drony zájem například soukromé osoby disponující velkým jměním. Helikoptéru výzkumníků z ČVUT poptával například zájemce z Kolumbie, kterého ale odmítli.

Etické hranice mají on i jeho kolegové podle Martina Sasky pevně dané: „Dostali jsme nabídky na možnost nahrazení vystřelovacího systému zbraní. Jsme tady na vojenském veletrhu, i české firmy nás oslovily, že pokud jsme schopni zasáhnout letící cíl sítí, tak bychom ho asi byli schopni zasáhnout i jinou zbraní. A do toho nikdy jako ČVUT nepůjdeme.“

Eagle.one aktuálně prochází certifikací a v nejbližších dnech by ji měl obdržet.

Martina Pouchlá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme