Pegas znovu vzlétl. Francouzský pilot v létajícím vozítku překonal La Manche

Francouzský pilot překonal kanál La Manche v létajícím vozidle, které vypadá jako bugina s padákem pro paragliding. Bruno Vezzoli odstartoval z opuštěného vojenského letiště u Calais na severozápadě Francie a po necelé hodině přistál nedaleko anglického přístavu Dover.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Létající vozidlo Pegasus | Foto: Vaylon | Zdroj: Repro YouTube

„Létající vozidlo překonalo La Manche, sen se splnil," napsal regionální server Lavoixdunord o výkonu stroje ze začínající pařížské firmy Vaylon. Stroj o váze 450 kilogramů dojel na místo startu po vlastní ose z Paříže a podobně dojede do Londýna.

„Řekl bych, že největší riziko představovala porucha, stejně jako v případě jiných jednomotorových strojů," řekl letec Bruno Vezzoli agentuře Reuters poté, co překonal vzdálenost 59 kilometrů.

Duchovním otcem létajícího vozítka, pokřtěného Pegas po okřídleném koni z řeckých bájí, se jeví podnikatel Jérôme Dauffy. Inspiroval se i francouzským průkopníkem vzduchoplavby Louisem Blériotem, který jako první letec překonal Lamanšský průliv ve stoji těžším než vzduch v roce 1909.

„Automobilový a letecký průmysl se zrodily před sto lety a teprve teď se je snažíme zkombinovat," řekl Dauffy, který si zprvu přál postavit létající vozidlo schopné obletět Zemi během 80 dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme